Kredyty klęskowe i udogodnienia dla rolników, którym susza zniszczyła uprawy
Producenci rolni, którzy ponieśli straty spowodowane suszą, mogą ubiegać się w bankach współpracujących z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa o preferencyjne kredyty w których spłacie pomaga właśnie ARiMR.
Są to tzw. obrotowe kredyty "klęskowe" przeznaczone na zakup środków niezbędnych do produkcji rolnej - pasz, nawozów, środków ochrony roślin, materiału siewnego. Kwota kredytu, które może otrzymać gospodarstwo rolne wynosi maksymalnie 5 mln zł.
ARiMR informuje na swojej stronie internetowej, że wkład własny kredytobiorcy nie jest wymagany, natomiast musi on udokumentować co najmniej połowę poniesionych z kredytu wydatków. Okres kredytowania pozostaje do uzgodnienia z bankiem, ale agencja może do niego dopłacać maksymalnie przez 4 lata liczone od daty wystąpienia szkód.
Rolnicy stawiają na kredyt preferencyjny
Pomoc ARiMR w spłacie kredytów polega na tym, że rolnik płaci bankowi tylko część oprocentowania - resztę pokrywa agencja. Wysokość oprocentowania, które gospodarz musi zapłacić zależy od tego czy posiada stosowne ubezpieczenie i od banku, w którym będzie chciał zaciągnąć kredyt.
Biorąc pod uwagę oba elementy, oprocentowanie kredytu płacone przez rolnika wynosi obecnie:
- 1,74-2,09 proc. jeżeli w dniu wystąpienia szkód co najmniej połowa powierzchni upraw rolnych, z wyłączeniem łąk i pastwisk, lub co najmniej połowa liczby zwierząt gospodarskich w gospodarstwie rolnym lub dziale specjalnym produkcji rolnej było ubezpieczonych od wystąpienia co najmniej jednej z klęsk żywiołowych
- 2,61-3,135 proc. w przypadku gdy rolnik nie posiadał takiego ubezpieczenia
Jeżeli straty wynoszą 30 proc. lub mniej średniej rocznej produkcji rolnej w gospodarstwie, to dopłaty agencji będą stosowane jako pomoc de minimis w rolnictwie.
O kredyty można ubiegać się w bankach współpracujących z ARiMR składając wniosek o kredyt wraz z protokołem oszacowania szkód sporządzonym przez komisję powołaną przez wojewodę oraz innymi dokumentami.
Tegoroczna susza może sprawić, że rolnicy będą mieli trudności ze spłatą zaciągniętych w poprzednich latach preferencyjnych kredytów inwestycyjnych. Dlatego warto przypomnieć, że istnieją takie rozwiązania jak:
- prolongata spłaty rat kapitału i odsetek, o ile określony w umowie kredytu termin ich spłaty jeszcze nie minął
- wydłużenie okresu kredytowania poza przewidziany w umowie, o ile jeszcze nie minął i nie zostanie przekroczony maksymalny okres kredytowania dla danej linii kredytowej
- wydłużenie okresu kredytowania o trzy lata poza okres maksymalny (w zależności od linii kredytowej - do 11 lub do 18 lat), przy czym kwota dopłat może zostać zwiększona, o ile nie spowoduje to przekroczenia łącznej wysokości pomocy
Osoby zainteresowane taką prolongatą lub wydłużeniem spłaty kredytu powinny wystąpić z wnioskiem do banku, w którym zaciągnęły kredyt.