Kontrole na miejscu? Tylko te bez udziału rolnika
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa podjęła decyzję o zawieszeniu realizacji czynności kontrolnych na miejscu, w przypadku gdy kontrola związana jest z koniecznością współudziału/obecności beneficjenta - podkreśla ministerstwo rolnictwa.
Resort odniósł się do postulatów Lubelskiej Izby Rolniczej dotyczących m.in. zaprzestania lub odraczania kontroli na miejscu w gospodarstwach ze względu na rozprzestrzenianie się choroby COVID-19.
ARiMR wypłaca zaległą pomoc suszową. Na miarę możliwości
"Kontrole na miejscu zostaną przeprowadzone w terminie późniejszym, w zależności od rozwoju sytuacji epidemicznej w kraju. Powyższy tryb postępowania został uzgodniony pomiędzy ARiMR a ministrem rolnictwa. W obliczu pandemii koronawirusa wielu rolników i przedsiębiorstw staje przed obliczem trudności finansowych. W tak trudnej sytuacji należy dołożyć wszelkich starań, by wspomóc beneficjentów, stąd kontrole na miejscu będą przeprowadzane po wypłacie środków" - przekazało ministerstwo.
Jednocześnie zastrzegło, iż z takiej możliwości będą mogli skorzystać tylko beneficjenci, których wnioski zostały pozytywnie zweryfikowane.
ARiMR będzie przeprowadzać kontrole "zza biurka" - na podstawie dokumentów potwierdzających realizacje operacji (np. z działania "Modernizacja gospodarstw", czego w głównej mierze dotyczyło pismo LIR) w zakresie finansowym oraz rzeczowym w formie elektronicznej, bez bezpośredniego kontaktu z beneficjentami, z zachowaniem zasady "dwóch par oczu", w celu wyeliminowania ewentualnych nadużyć.
ARiMR zawiesza przez koronawirusa kontrole na miejscu
Odnosząc się do kwestii przekazywania płatności bezpośrednich, ministerialni urzędnicy przypomnieli, iż wsparcie to zasadniczo wypłacane jest od 1 grudnia roku złożenia wniosku do 30 czerwca następnego roku kalendarzowego. A w przypadku Polski w ostatnich latach nastąpiło znaczne przyspieszenie wypłacania rolnikom środków z tego tytułu.
"Za kampanię roku 2019 dotychczas, według stanu na 26 marca 2020 r., wypłacono ogółem ponad 13,9 mld zł. Kwota ta jest wyższa o ok. 660 mln zł od kwoty wypłaconej za rok 2018 w analogicznym okresie. Wsparcie za rok 2019 otrzymało już ok. 1,29 mln rolników, a więc blisko 98 proc. wszystkich wnioskujących" - wyliczył resort.
Jak zapewnił, Agencja podjęła decyzję o zawieszeniu realizacji czynności kontrolnych na miejscu (w przypadku gdy kontrola związana jest z koniecznością współudziału/obecności beneficjenta podczas wykonywania czynności kontrolnych). Ale to nie będzie skutkowało wstrzymaniem realizacji płatności na rzecz beneficjentów.
Ministerstwo w odniesieniu do zarzutów o opóźnieniach w wypłacie pomocy (m.in. w zakresie "Modernizacji gospodarstw") podkreśliło, że "podejmuje działania mające na celu zbadanie możliwości usprawnienia tego procesu w obecnych warunkach".
- Rolnictwo bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś