Czynsze dzierżawne w górę czy w dół? GUS podał podstawy do ich ustalania i waloryzacji
Główny Urząd Statystyczny przekazał najnowsze wyliczenia dotyczące średniej krajowej ceny skupu pszenicy i zmian cen skupu podstawowych produktów rolnych. To wskaźniki służące do ustalania wysokości i waloryzacji czynszów dzierżawnych.
GUS ogłosił 18 stycznia, że średnia krajowa cena skupu pszenicy za okres 11 kwartałów poprzedzających I półrocze 2024 r. wyniosła 117,34 zł za 1 dt. Oznacza to nieco większą podstawę do ustalenia wysokości czynszu dzierżawnego za dzierżawione od Skarbu Państwa nieruchomości rolne. Bo według GUS poprzedni wskaźnik - średnia krajowa cena skupu pszenicy w I półroczu 2023 r. - wynosił 109,97 zł za 1 dt.
Zmiana sposobu naliczania czynszu dzierżawnego za państwową ziemię zatwierdzona. Prezydent podpisał ustawę
Warto tu przypomnieć, że wskaźnik do wyliczania czynszów za dzierżawę ziemi z państwowego zasobu się zmienił. Po wejściu w życie znowelizowanych przepisów (od 1 stycznia br.), należność z tytułu czynszu, określona w umowie jako równowartość pieniężna odpowiedniej ilości pszenicy, ustalana jest na podstawie średniej krajowej ceny skupu pszenicy za jedenaście kwartałów poprzedzających półrocze roku kalendarzowego, w którym przypada termin płatności czynszu. Poprzednio wyliczaną ją zaś na podstawie średniej krajowej ceny skupu pszenicy w półroczu roku kalendarzowego poprzedzającym termin płatności czynszu. Ta zmiana była postulowana przez środowisko rolnicze jako środek służący stabilizacji wysokości czynszów (podstawa jest wyliczana z dłuższego okresu).
GUS ogłosił też 18 stycznia, że wskaźnik zmian cen skupu podstawowych produktów rolnych w II półroczu 2023 r. w stosunku do I półrocza 2023 r. wyniósł 89,8 (spadek cen o 10,2 proc.). Wskaźnik ten jest wykorzystywany do waloryzacji czynszu dzierżawnego za państwowe grunty.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś