Będzie porozumienie frankowiczów z bankami? UOKiK ma pomysł

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
23-12-2016,10:10 Aktualizacja: 23-12-2016,10:47
A A A

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w sprawie frankowiczów chciałby podpisać z bankami takie porozumienie, które pozwoli na indywidualne traktowanie każdego przypadku - poinformował Marek Niechciał, prezes UOKiK.

- Chcielibyśmy wypracować indywidualnie, z każdym bankiem oddzielnie rozwiązanie, które pozwoli odrębnie potraktować kredytobiorców w zależności od kursu, po którym zaciągał kredyt. W ten sposób chcielibyśmy dostosować pomoc do indywidualnych przypadków, niczym garnitur szyty na miarę - powiedział szef urzędu.

frankowicze, frank szwajcarski, kredyt we frankach, banki, pozwy zbiorowe frankowiczów

Frankowicze złożyli do sądu kolejny grupowy pozew

Sąd Okręgowy w Gdańsku wydał postanowienie o przyjęciu do rozpoznania w postępowaniu grupowym pozwu kredytobiorców frankowych przeciwko BPH S.A .- poinformował Mariusz Korpalski, pełnomocnik grupy ok. 700 kredytobiorców. - Takie...

UOKiK zamierza dostosować skalę pomocy dla kredytobiorcy w zależności od kursu franka, po jakim zaciągał kredyt. - To będzie znacznie sprawiedliwsze, niż rozwiązanie ustawowe. Wchodziłoby w grę przewalutowanie całości lub części zobowiązania po indywidualnie wyliczonym dla niego kursie. Myślimy też o ustaleniu górnego limitu, powyżej którego zadłużenie nie mogłoby już wzrosnąć - wyjaśnił Niechciał.

W ocenie prezesa UOKiK takie rozwiązanie pozwoli uniknąć uprzywilejowania grupy frankowiczów w stosunku do osób posiadających kredyty w złotówkach. Prezes potwierdził, że zaapelował już do banków o kampanię edukacyjną skierowaną do klientów z kredytami we frankach, która ma ich uspokoić i pozwoli rozwiać wątpliwości co do spłaty zobowiązań.

- Problem kredytów frankowych jest problemem m.in. psychologicznym. Kredytobiorcy spłacą zobowiązania w przewidzianym, albo i krótszym terminie w związku z tym, że część kapitałowa raty jest większa niż przewidziano w momencie wzięcia kredytu, co wynika z niskich stóp w Szwajcarii - wyjaśnił Niechciał.

Biuro prasowe PKO BP oraz mBank przekazały PAP, że nie komentują propozycji UOKiK, dopóki nie staną się obowiązującym prawem".

Poleć
Udostępnij