Zakład Polmlek będzie przerabiał 6 mln litrów serwatki na dobę
Zakład przetwórstwa koncentratu białek serwatkowych (WPC) i cukru mlecznego (laktozy) to nowa inwestycja Grupy Polmlek. Z białka produkowanego w tym zakładzie zlokalizowanym Lidzbarku Warmińskim na terenie Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, powstają między innymi odżywki dla osób aktywnych fizycznie.
Budowa zakładu trwała nieco ponad rok, a doprowadzenie go do pełnej zdolności produkcyjnej zajęło 6 miesięcy. W szczytowym momencie pracowało na niej łącznie do 700 osób dziennie, a w ciągu doby zużywano około 400 metrów sześciennych betonu. Budżet inwestycji wyniósł 250 mln zł.
Cena mleka będzie wysoka i stabilna
Kompleks w całości zbudowany jest z betonu w technologii ślizgowej. Dzięki temu ściany budynku nie posiadają żadnych łączeń co zapewnia szczelność i sterylność pozwalającą osiągnąć standardy farmaceutyczne.
Nowoczesna instalacja technologiczna w Lidzbarku Warmińskim daje możliwość wydzielenia z mleka i serwatki bardziej wyspecjalizowanych składników odżywczych, takich jak białka, cukry czy sole mineralne.
Proces produkcji jest tam w pełni kontrolowany i zautomatyzowany. Wszystkie instalacje budynku są sterowane przez kilka komputerów i czterech operatorów ulokowanych w jednym miejscu.
Polska uzyskała status kraju o znikomym ryzyku wystąpienia BSE
Proszkownia została wyposażona w nowoczesne urządzenia i systemy informatyczne, a instalacje w systemy zaworowe. Te z kolei są wyposażone są w zaawansowaną technologię zabezpieczania, mycia, płukania, a także dezynfekcji samego zaworu.
Cały proces kontrolowany jest przez system informatyczny typu MES, dzięki czemu w każdym momencie możliwa jest analiza parametrów poszczególnych instalacji i ilości przerobionego surowca.
Firma Schwarte-Milfor Sp. z o.o. na potrzeby nowej inwestycji Polmleku dostarczyła największe w Europie silosy o pojemności 500 tysięcy litrów każdy. Zostały one wyprodukowane w Olsztynie. Zakład w 95 proc. wykorzystuje do procesów produkcyjnych wodę wtórną uzyskaną z zagęszczenia serwatki.
Dzięki inwestycji powstało 70 nowych miejsc pracy. Uruchomienie produkcji nastąpiło 30.03.2016 r. Od 3 miesięcy przerabia się tu od 2,5 do 3 milionów litrów serwatki dziennie, zaś docelowa zdolność produkcyjna ma wynosić 6 milionów.