Z czego produkowana jest karma dla psa?
W dzisiejszych czasach żywienie psów opiera się głównie o karmy suche i mokre. Karma dla psów może być samodzielnie wybierana przez opiekunów, z uwzględnieniem wieku i wielkości psa, a także jego zdrowotnych potrzeb. Wielu producentów karm dba o to, by w ich produktach znalazły się odpowiednie składniki odżywcze, witaminy i dodatki chroniące między innymi stawy. W artykule wyjaśniamy, z czego produkowana jest karma dla psa i dlaczego trzeba zwracać uwagę na skład karmy.
1. ABC produkcji karm dla psów
2. Mokra czy sucha karma?
3. Produkty pochodzenia zwierzęcego: ile ich powinno być w dobrej karmie?
Prawidłowe żywienie zwierząt domowych to podstawowy obowiązek ich opiekunów. Od tego, jakiej jakości podawane są mokre i suche karmy, zależy stan zdrowia psa. Producenci karm oferują różne rodzaje karm. Przemysł karm proponuje tanie karmy, karmy ekonomiczne i karmy z wyższej półki cenowej. Pełną ofertę starannie wyselekcjonowanych karm i innych produktów dla psów można zobaczyć na stronie https://www.mediaexpert.pl/artykuly-dla-zwierzat.
ABC produkcji karm dla psów
Do produkcji karmy suchej wykorzystywane są mączki mięsno — kostne, mączki mięsne oraz zboża. Niektóre weterynaryjne karmy dla psów produkowane są z larw owadów. Producenci droższych karm zwracają ogromną uwagę na pochodzenie składników. Przykładowo zamiast drobiu z hodowli klatkowej wybierają drób z wolnego wybiegu. Z markami klasy premium może wiązać się ekologiczne podejście do produkcji suchej karmy. Pełnoporcjowe karmy suche mogą zawierać w swoim składzie warzywa i owoce uznawane za superfoods. Mogą być też dodawane suplementy diety, które służą zdrowiu psów (takim dodatkiem jest glukozamina). W droższych karmach może nie być konserwantów.
Jeśli chodzi o karmy mokre, to do ich wyprodukowania niezbędne jest mięso z dodatkiem produktów pochodzenia zwierzęcego (na przykład podroby). Taka karma może również zawierać w swoim składzie warzywa oraz superfoods. Składniki na ogół nadają się do ludzkiej konsumpcji. Produkcja karmy jest prowadzona przez popularne międzynarodowe koncerny i przez krajowe marki.
Mokra czy sucha karma?
Wybór rodzaju karmy to kwestia indywidualnych wyborów. Opiekunowie mają różne podejście do tego tematu. Jedni preferują podawać karmę suchą, a dla innych najlepszym rozwiązaniem będzie mokra karma. Są też opiekunowie, którzy podają psom obie karmy.
Może też tak się zdarzyć, że pies będzie wymagać karmy weterynaryjnej. Taka karma najczęściej jest zalecana przez weterynarzy po analizie stanu zdrowia zwierzęcia.
W niektórych przypadkach może być zalecane surowe mięso lub podawanie ugotowanego ryżu z kurczakiem. Uzupełnieniem codziennej diety są przekąski (smaczki) dla psów, które można podawać między innymi jako nagrodę. Zawsze trzeba pamiętać o tym, że pies musi mieć stały dostęp do wody pitnej. W czasie spacerów, zwłaszcza w upały, konieczne jest zabieranie butelki z wodą dla psa.
Produkty pochodzenia zwierzęcego: ile ich powinno być w dobrej karmie?
Na rynku jest wiele karm dla psów o różnym składzie. Można przyjąć, że dobra karma zaczyna się od 40% zawartości mięsa. Im więcej składników mięsnych, tym lepiej. Za tym oczywiście idzie cena. Każde gospodarstwo domowe najlepiej wie, ile może przeznaczyć pieniędzy na karmę dla psa. Jeśli jednak weterynarz zaleci lepszą karmę, to trzeba się do tych rekomendacji zastosować. Może chodzić o alergie pokarmowe, choroby istniejące lub niechęć do danej karmy. Na początku można kupić karmę w małym opakowaniu na spróbowanie. Jeśli psu będzie smakować, ekonomiczniej jest kupować ją w większych opakowaniach lub pakietach.