Lubelski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Końskowoli 26 czerwca zaprosił rolników na pole doświadczalno-wdrożeniowe LORD w Pożogu na Agropiknik Młodych Rolników.
- Dzisiejsza impreza jest poświęcona Europejskiemu Zielonemu Ładowi - zaznaczył na wstępie Dariusz Krzywiec z LORD Końskowola. - Zaprosiliśmy przede wszystkim młodych rolników, by wprowadzić ich w to, co czeka ich w przyszłości, bo to oni będą wdrażać zasady EZŁ. Rolnicy mają do dyspozycji około 9 hektarów pól doświadczalnych, na których prezentowanych jest prawie 500 poletek z różnymi gatunkami i odmianami roślin. To najnowsze odmiany, które są już na rynku. Prowadzimy doświadczenia w ramach porejestrowego doświadczalnictwa odmianowego między innymi z pszenicą, ziemniakami i bobikiem - wymieniał Krzywiec.
13 września Lubelski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Końskowoli (woj. lubelskie) zaprosił rolników na swoje pola na „Dzień Ziemniaka”. - Jest to impreza zorganizowana po raz drugi w Końskowoli – zaznaczył...
Po powitaniu przybyłych przez dyrektora LORD Wiesława Orzędowskiego ogłoszono wyniki konkursu Agroliga 2021 woj. lubelskiego.
W kategorii „Rolnik” nagrody otrzymali:
- brązowy laur - Gospodarstwo Rolne Marcin Flora (Stryjno Pierwsze, powiat świdnicki),
- srebrny laur - Gospodarstwo Rolne Karoliny i Sylwestra Koziełłów (Potok, powiat rycki),
- złoty laur - Gospodarstwo Rolne Karoliny i Roberta Gochów (Uciekajka, powiat łęczyński),
- tytuł wicemistrza Agroligii 2021 - Gospodarstwo Rolne Zofii i Witolda Rudników (Jaślików, powiat krasnostawski),
- tytuł mistrza Agroligii 2021 - Gospodarstwo Rolne Jolanty i Sławomira Tupikowskich (Zdunkówka, powiat radzyński),
- tytuł mistrza Agroligii 2021 w kategorii „Firma” zdobyła Polana Sp.z o.o. (z Ochoża, powiat lubartowski).
Prof. Krzysztof Kowalczyk, rektor Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie zaprezentował szanse i zagrożenia związane z „Europejskim Zielonym Ładem”.
Natomiast Wiesław Gryn z Rogowa (powiat zamojski) przedstawił innowacyjne technologie upraw wobec wyzwań klimatycznych, jakie stosuje we własnym gospodarstwie. Podkreślił, że przebieg pogody jest dynamiczny trzeba więc dobierać takie technologie, które będą odpowiadały zarówno chwilowym suszom, jak i nawalnym deszczom.
10 maja Lubelski Ośrodek Doradztwa Rolniczego wspólnie z firmą Agronom zorganizował w Końskowoli (powiat puławski) szkolenie praktyczne zatytułowane "Manewry polowe". Najpierw rolnicy wysłuchali serii wykładów. Dr hab. Marek...
Jego zdaniem dzisiaj najważniejsze jest, aby rolnik nauczył się zarządzać wodą. Rolnik musi nauczyć się traktować glebę do metra., bo na metrze zmagazynujemy więcej wody niż na tych pierwszych 30 centymetra. Roślina pobiera nie tylko samą wodę, ale jest to pas transmisyjny pobierania składników. - Jeśli mamy system korzeniowy bardzo głęboki, to jesteśmy mniej podatni na okresowe susze czy zalewania. Mamy o wiele większe możliwości, że ten kłos czy nasiona będą o wiele lepiej wypełnione i uzyskamy wyższe plony - zaznaczył.
Krzysztof Kurus z LORD omówił, co można obejrzeć na polu doświadczalno-wdrożeniowym w Pożogu.
Do dyspozycji rolników jest ok. 9 ha pól doświadczalnych, na których znajduje się prawie 500 poletek z różnymi gatunkami i odmianami roślin. Prowadzone są tu doświadczenia w ramach PDO, m.in. z pszenicą, ziemniakami i bobikiem.
Oprócz poletek doświadczalnych można spotkać też poletka z roślinami miododajnymi czyli łąki kwietne, poletka z roślinami na użytki zielone, jak i z międzyplonami, które wysiewane są w celu wprowadzenia większej ilości materii organicznej do gleby.
W Końskowoli znajduje się też duża kolekcja poplonów ścierniskowych. Są to mieszanki wielogatunkowe, składające się z czterech i więcej gatunków, które wytwarzają bardzo dużo masy organicznej. W mieszance rośliny dobierane są w taki sposób, aby jak najbardziej zacieniały glebę, miały właściwości chroniące przed rozwojem chwastów i wytwarzały dużą masę organiczną, która będzie prekursorem próchnicy.
Lubelski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Końskowoli zaprosił rolników, jak co roku, w ostatnią niedzielę czerwca do swojej siedziby na Dzień Otwartych Drzwi. Pokaz zwierząt hodowlanych obejmował konie, świnie rasy puławskiej, króliki...
Zajmują one różne piętra części nadziemnej, a korzenie różne piętra części podziemnej. Mieszanki dedykowane są konkretnym uprawom i różnią się tempem rozwoju.
Poplony krótkotrwałe służą produkcji pasz. Stosując mieszanki rosnące szybko w ciągu 50-60 dni można uzyskać pełen pokos. Plonują bardzo wysoko przez co mogą poprawić sytuację paszową w gospodarstwie na przykład w przypadku suszy.
Marek Skała, trener personalny przedstawił siedem technik skutecznej motywacji.
Następnie odbył się panel wdrożeniowy na temat Europejskiego Zielonego Ładu i panel dyskusyjny dotyczący innowacyjnych rozwiązań w rolnictwie.
Swoją ofertę zaprezentowało wiele firm, oferujących wszystko co jest potrzebne do produkcji roślinnej, od nasion po nawozy i środki ochrony. Rolnicy chętnie zapoznawali się z ofertą, szczególnym zainteresowaniem cieszyły się nowości oraz oferty związane z rolnictwem precyzyjnym.