Manewry w Końskowoli. O tym powinien wiedzieć każdy rolnik
10 maja Lubelski Ośrodek Doradztwa Rolniczego wspólnie z firmą Agronom zorganizował w Końskowoli (powiat puławski) szkolenie praktyczne zatytułowane "Manewry polowe".
Najpierw rolnicy wysłuchali serii wykładów. Dr hab. Marek Matyka z Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach omówił wdrażanie zasad rolnictwa niskoemisyjnego w praktyce.
Emisja azotu do środowiska ma być zmniejszona
Wspomniał także o uproszczeniach w uprawie roli, które wiążą się nie tylko z ograniczeniem zużycia paliwa, ale także ze zmniejszeniem nakładów pracy i czasu.
Dr Piotr Ochal z puławskiego IUNG przedstawił wykład "Znaczenie wapnowania gleb w produkcji roślinnej".
- Zakwaszenie gleb jest jednym z głównych czynników limitujących produkcję roślinną w Polsce. Aktualnie około 40 proc. gleb charakteryzuje się odczynem kwaśnym i bardzo kwaśnym - zaznaczył.
- Aby dobrze przeprowadzić zabieg wapnowania powinniśmy w pierwszej kolejności pobrać próbki glebowe do analiz fizyko-chemicznych. Próbki te należy pobierać z powierzchni nie większej niż 4 hektary z obszaru jednorodnego, aby najlepiej odzwierciedlały warunki na polu - zastrzegł Ochal.
Zainwestuj w wapnowanie
Na zakończenie Tomasz Wyszkowski z firmy Team-Rol omówił stosowanie nawozu organiczno-mineralnego Or-Cal w precyzyjnej uprawie kukurydzy i TUZ.
Następnie firma Agronom zorganizowała pokaz maszyn. Specjaliści szeroko omówili i zaprezentowali w pracy na polu:
- ciągnik Valtra N 123 z kosiarką Krone
- ciągnik Valtra T 144 z przyczepą Krone
- ciągnik Valtra T 174 z agregatem uprawowym Horsch z rozsiewaczem poplonów
- ciągnik Valtra N 104 z fabrycznym ładowaczem czołowym i z siewnikiem do podsiewu i siewu traw APV
- ładowarka teleskopowa JCB 525-6
Po pokazach pracy maszyn rolnicy mieli możliwość skorzystania z jazd testowych.