13 września Lubelski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Końskowoli (woj. lubelskie) zaprosił rolników na swoje pola na „Dzień Ziemniaka”.
- Jest to impreza zorganizowana po raz drugi w Końskowoli – zaznaczył Dariusz Krzywiec, kierownik Działu Produkcji Roślinnej i Doświadczalnictwa LORD Końskowola.
Ziemniak to wspaniała, ważna w historii świata roślina, przeżywa swój renesans - napisał na Twitterze minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski z okazji Krajowych Dni Ziemniaka Potato Poland 2020. Dodał, że Polska będzie...
- Kiedyś Lubelszczyzna, a szczególnie jej północna część była zagłębiem ziemniaczanym. Chcemy tą chwałę przywrócić. Stąd też pomysł na tą imprezę. Założyliśmy tutaj specjalną kolekcję odmian nowych, ale mamy też odmiany stare, które pamiętamy z dzieciństwa. Chcemy wprowadzać te stare odmiany, posiadające cechy smakowe, do których warto wrócić. Prowadzimy też doświadczenia z porejestrowego doświadczalnictwa odmianowego tak zwanego PDO i tutaj też badamy odmiany skrobiowe przeznaczone dla przemysłu - mówił Krzywiec.
Podczas konferencji rolnicy mogli wysłuchać kilka wykładów. Przedstawiciele Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Lublinie - Teresa Wyłupek, dyrektor WIORiN, a także Mariusz Piwoński i Agnieszka Kruk omówili „Zagrożenia chorobami kwarantannowymi w ziemniakach”. Poświęcając szczególnie dużo uwagi bakteriozie pierścieniowej.
Dr inż. Tomasz Lenartowicz z COBORU przedstawił z kolei wykład pt. „Ziemniaki było a jest. Jak wypada Lubelszczyzna na tle Polski”.
Wykład o możliwościach wykorzystania skrobi ziemniaczanej w produkcji biomateriału wygłosili natomiast prof. dr hab. Agnieszka Wójtowicz i dr hab. inż. Tomasz Oniszczuk z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.
Ponad 6 tys. ton polskich ziemniaków z 13 województw wysłano do innych krajów Unii Europejskich. Najwięcej transportów pojechało do Bułgarii. Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa podsumowała 2019 rok w...
Na polach zwiedzający mogli zobaczyć kolekcję 58 odmian ziemniaków (w tym 2 odmiany skrobiowe), pochodzących z 7 hodowli. Zainteresowani mieli też możliwość obejrzenia 18 odmian znajdujących się w doświadczeniach PDO. Dużym zainteresowaniem cieszyły się nowe odmiany o różnych kolorach skórki, czy też miąższu.
Oprócz odmian były także pokazy pracy kombajnu jednorzędowego do zbioru ziemniaków oraz tradycyjnego zbioru ziemniaków kopaczką konną i przez zbieraczki.
Duże zainteresowanie wzbudziły pokazy wykorzystania drona ze specjalnym oprzyrządowaniem do monitorowania upraw.
Oprócz tego można było zobaczyć także pokaz pracy pługa dłutowego, służącego do głębokiego spulchniania podglebia oraz kruszenia i przewietrzania gleby. Przyciągnął on wielu zainteresowanych coraz popularniejszą na Lubelszczyźnie uprawą bezorkową.
Przybyli mogli też spróbować tradycyjnych potraw z ziemniaków jak lemieszka zwana także fusią lub psionką, pączka ziemniaczanego, czy pierogi bida z farszem z tartych ziemniaków.