Wszystko o kukurydzy kiszonkowej. Kolejna odsłona Zielonych Pól za nami
Instytut Zootechniki-Państwowego Instytutu Badawczego, Zakładu Doświadczalnego w Pawłowicach (woj. wielkopolskie) był gospodarzem kolejnej odsłony Zielonych Pól organizowanych przez firmę Osadkowski SA. Impreza w całości była poświęcona kukurydzy kiszonkowej.
Na początek spotkania, przedstawiciele firm hodowlanych zaprezentowali kilka odmian z przeznaczeniem na kiszonkę. Bartłomiej Andrzejewski oraz Przemysław Orpel z Limagrain opowiedzieli o LG 30.260 (FAO 250) wskazując m.in. na jej wysoki potencjał plonowania w różnych warunkach glebowych, dobry efekt stay green oraz wysoką strawność włókna.
Osadkowski prezentuje niezwykle odporną odmianę rzepaku
Typowo kiszonkową odmianą była SY Campona (FAO 260) firmy Syngenta. Cechuje ją wysoki plon suchej masy, duży wigor młodych roślin oraz dobre ulistnienie. Na polu pokazowym zwrócono także uwagę na prawidłową technikę zbioru zielonki, która ma ogromny wpływ na parametry kiszonki.
Andrzej Loster z firmy Maisadour zachwalał natomiast wysoki plon zielonki i suchej masy odmiany MAS 20.S (FAO 240), która nadaje się na kiszonkę oraz na ziarno. Toleruje przy tym stanowiska podatne na suszę.
Na fermie bydła mlecznego przeprowadzono z kolei pokaz pakowania zielonki w rękaw, jako alternatywny sposób przechowywania kiszonki. Omówiona została także technologia zakiszania kukurydzy z wykorzystaniem zakiszacza Silomax.
Eksperci Limagrain ocenili parametry kiszonki znajdującej się w silosie. Pod uwagę wzięli suchą masę, gęstość ubicia, strukturę i stopień rozgniecenia ziarniaków w kiszonce. W prawidłowo przygotowanej kiszonce wszystkie ziarniaki są rozgniecione. Zawiera 30-35 proc. suchej masy, a jej gęstość oscyluje wokół 220 kg/m3.
Spotkanie w Pawłowicach zakończył wykład Krzysztofa Kassnera, który opowiedział o najważniejszych elementach żywienia bydła mlecznego.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś