Zbliża się "gorący" okres w ogrodzie. Przed podjęciem pracy warto sprawdzić stan naszych narzędzi.
Zbliża się "gorący" okres w ogrodzie. Przed podjęciem pracy warto sprawdzić stan naszych narzędzi.
Na początek zorientujmy się, jak czysty i sprawny jest sprzęt do cięcia - radzą specjaliści z firmy McCulloch. Przede wszystkim należy dokładnie wymyć powierzchnię tnącą i usunąć z niej resztki roślin oraz ziemi.
To bardzo ważne, ponieważ soki roślinne, resztki nawozów i wilgotna ziemia mogą powodować korozję metalu. By pozbyć się rdzy przecieramy powierzchnię drobnym papierem ściernym, szczotką, a później wilgotną ściereczką, środkami w sprayu o działaniu smarującym i wypierającym wodę. Dokładnie oczyszczone nożyce powinniśmy też dokładnie osuszyć. Tępe nożyce najlepiej będzie oddać w ręce wyspecjalizowanych firm, które dysponują odpowiednimi narzędziami.
Podczas konserwacji kosiarki najważniejsze jest zadbanie o jej podwozie. Maszynę również należy oczyścić z pozostałości trawy i innych zanieczyszczeń. Koniecznie trzeba sprawdzić stan noży i w razie potrzeby oddać je do ostrzenia i wyważenia. Części metalowe powinny być pokryte środkiem konserwującym, który zabezpieczy je przed korozją.
Jeśli na zimę pozostawiliśmy w zbiorniku resztki paliwa możemy mieć problem z uruchomieniem maszyny (zalepione kanaliki w gaźniku). Wówczas należy kosiarkę oddać do serwisu.
Gdy zbiornik jest pusty wlejmy do niego świeże paliwo. Przed odpaleniem maszyny trzeba się upewnić, czy w misce olejowej znajduje się odpowiednia ilość czystego płynu. Później trzeba sprawdzić stan filtru powietrza i świecy zapłonowej. Gdy to konieczne należy obie części wymienić, a jeśli są w dobrym wystarczy tylko je wyczyścić.
Warto pamiętać, że odpowiednia konserwacja maszyn ogrodowych przedłuża ich okres użytkowania i przede wszystkim zwiększa nasze bezpieczeństwo podczas pracy.