Wapnowanie ogranicza koszt nawożenia
Kopalnia Wapienia "Czatkowice", Małopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Karniowicach oraz Stowarzyszenie Producentów i Doradców Rolnictwa w Brzesku przeprowadzili bezpłatne szkolenie online dla rolników pt. "Wapnowanie lekarstwem na drogie nawozy". W spotkaniu wzięło udział 80 uczestników.
Prof. dr hab. Witold Szczepaniak z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu wyjaśnił, w jaki sposób optymalnie wykorzystywać azot w uprawach rolniczych. Duży wpływ na plony ma regulacja odczynu gleby oraz jej regeneracja przez wapnowanie, które odgrywa istotną rolę w kształtowaniu żyzności gleb.
Tauron wypowiada wojnę smogowi
Zastosowanie nawozów wapniowych tworzy odpowiednią strukturę gleby, co powoduje, że systemy korzeniowe uprawianych roślin lepiej się rozwijają. Efektywniej pobierana jest bowiem woda i składniki pokarmowe.
Andrzej Obst z Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu zapoznał uczestników szkolenia z zaleceniami dla rolników na okres wiosenny.
Z kolei wykład Jarosława Kuźmińskiego z Przedsiębiorstwa Rolnego "POLTOR" dotyczył regularnego wapnowania, które jest odpowiedzią na dynamicznie zmieniające się ceny nawozów. Prelegent omówił istotę wapnowania gleb, konieczność przeprowadzania stałej regulacji odczynu gleby, a także znaczenie wysokiej reaktywności nawozów węglanowych.
Uczestnicy spotkania przekonali się, że skuteczność nawożenia mineralnego zależy od wartości pH gleby.
- Rolnictwo bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś