Wapnowanie - gleba i plony naturalnie lepsze
Rezultaty i korzyści płynące z wapnowania oraz dofinansowanie do zakupu wapna - to główne tematy spotkania, które odbyło się w Małopolskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Karniowicach.
Największym zainteresowaniem cieszyło się wystąpienie dr hab. Witolda Szczepaniaka z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, który przedstawił zalecenia dla najlepszej praktyki rolniczej w oparciu o wyniki badań w zakresie wpływu wapnowania na jakość plonów.
Nie będzie zmian w programie wapnowania
- Bez wapnowania trudno utrzymać odczyn gleby na odpowiednim poziomie. Wapnowanie jest konieczne, to fundament, bez wapnowania nie ma odpowiedniego żywienia roślin i nie ma przyswajania składników odżywczych - mówił ekspert.
Dodał, ze nawet najlepsze nawożenie azotem, fosforem, obornikiem czy innymi nawozami nie przyniesie oczekiwanych efektów, ponieważ rośliny mniej efektywnie gospodarują składnikami odżywczymi, które pobierają z gleby.
- Silne zakwaszenie gleby zmniejsza również aktywność mikroorganizmów rozkładających słomę i resztki pożniwne, dlatego tak ważne jest utrzymywanie pH gleby na odpowiednim poziomie - tłumaczył naukowiec, który omówił również oszczędności, jakie niesie wapnowanie.
Dużym zainteresowaniem cieszył się również wykład Andrzeja Gmiąta, kierownika Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Brzesku.
W przystępny sposób przedstawił jak należy prawidłowo wypełnić wniosek o dotację oraz omówił procedurę ubiegania się o dofinansowanie.
Dlaczego trzeba wapnować glebę?
Chcąc wesprzeć rolników w walce z kwaśnymi glebami Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej realizuje "Ogólnopolski program regeneracji środowiskowej gleb poprzez ich wapnowanie".
Rolnicy mogą ubiegać się o dofinansowanie do zakupu wapna. Program został wprowadzony w 2019 roku i potrwa do 2023. Na jego realizację przeznaczono 300 mln zł.
Uczestnicy spotkania zapoznali się również z wynikami testów na nowym, polskim rozsiewaczu do wapna pylistego, które zostały przeprowadzone na polach w Małopolsce. Stan zakwaszania gleb w Polsce jest bardzo wysoki i wynosi około 50 proc. Według badań przeprowadzonych przez IUNG Puławy systematycznie przybywa w Polsce gleb kwaśnych i bardzo kwaśnych.
Największy problem z zakwaszaniem gleb mają obecnie województwa: małopolskie (ponad 60 proc.), podkarpackie, łódzkie, mazowieckie i podlaskie.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś