Tysiące zabezpieczonych gniazd czeka na bociany dzięki energetykom
Około 450 nowych bocianich platform zainstalowali w sezonie zimowym pracownicy Energa-Operator na terenie północnej i centralnej Polski.
W ciągu ostatnich 20 lat energetycy zamontowali już blisko 10 tysięcy podestów pod gniazda boćków.
Bocianom może pomagać każdy z nas. Wystarczy zbierać sznurki na polach lub zgłosić bociana w niebezpieczeństwie na infolinii powołanej dzięki współpracy "pro Natury" i Grupy Energa. Przyrodnicy dyżurujący pod telefonem 801 BOCIAN (801 26 24 26) rozwiązali już blisko 2500 spraw.
Bociany przylatują do "swojej" wioski. Idzie wiosna!
Pracownicy spółki Energa-Operator już od blisko 20 lat montują powyżej linii przesyłających prąd specjalne platformy, które chronią dorosłe bociany oraz ich młode przed porażeniem prądem.
Dzięki podestom ptaki zyskują bezpieczne schronienie, a okoliczni mieszkańcy uzyskują wyższą niezawodność w dostępie do prądu. W ostatnim sezonie zimowym pracownicy Energi zainstalowali około 450 platform, a łącznie ich liczba to już blisko 10 tysięcy.
Zaangażowanie energetyków nie kończy się jednak na zamontowaniu konstrukcji. Platformy co kilka lat wymagają renowacji, a spoczywające na nich gniazda muszą być odchudzane.
W Przemyślu na zimę zostało 80 bocianów
- Warunki, z którymi zmagają się elektromonterzy podczas montażu nowych lub wymiany konstrukcji na słupach, nie należą do łatwych. Zabudowa platformy bocianiej trwa do kilku godzin - wyjaśnia Sławomir Orzechowski, dyrektor Rejonu Dystrybucji, Energa-Operator SA.
- Monterzy muszą najpierw czasowo wyłączyć prąd, aby bezpiecznie zdemontować istniejące gniazdo. Ustawienie podestu odbywa się już w technologii prac pod napięciem - dodaje Orzechowski.
Zgodnie z opiniami przyrodników, montaż nowej platformy jest uzasadniony tylko wtedy, gdy bocianie gniazdo na słupie miało lokatorów przez co najmniej dwa lata z rzędu. Nie wszystkie konstrukcje, które stworzyły ptaki będą przez nie używane.
Część powstała tylko na próbę i nie ma potrzeby odnawiania takiego gniazda oraz zwabiania bocianów na linie energetyczne.
Turyści oceniają atrakcyjność Podlaskiego Szlaku Bocianiego
- Na słupach, po których Energa przesyła prąd, zainstalowano już około 10 tys. platform pod bezpieczne bocianie gniazda. To jednak tylko jedno z działań na rzecz bocianów, których los jest nam szczególnie bliski - zaznacza Jarosław Kozłowski, koordynujący współpracę Grupy Energa z przyrodnikami.
Firma energetyczna zachęca - wspólnie z Fundacją Przyrodniczą "pro Natura" - do zbierania napotkanych na polach i łąkach sznurków ze snopowiązałek. Są one wykorzystywane przez ptaki, podobnie jak gałęzie, do budowy gniazd. Często zdarza się, że pisklę zaplątuje się w nie, co może doprowadzić do śmierci ptaka, który nie jest w stanie opuścić gniazda.
Bocianów coraz mniej. Wstępne wyniki ogólnopolskiego liczenia
Bocian w opałach? Zadzwoń na infolinię
Bezpłatna infolinia 801-26-24-26 powołana została dzięki współpracy Grupy Energa i przyrodników. W ciągu trzech lat jej istnienia, eksperci z "pro Natury" odebrali już około 2500 zgłoszeń. Interwencje dotyczą najczęściej zagrożonych i wymagających remontu gniazd oraz opieki nad ptakami niesprawnymi.
Więcej informacji na temat aktywności związanych z ochroną bocianów białych oraz ciekawostek na ich temat można znaleźć także na www.dbajobociany.pl, http://www.facebook.com/dbajobociany oraz www.bociany.pl.