Timac Agro prezentuje CALSEABLOC
- Od połowy 2015 roku Timac Agro postanowił utworzyć nowy dział o nazwie Animal Nutritions - powiedział Paweł Kocel. Stwierdził, że tylko w ten sposób firma jest w stanie sprostać celom biznesowym, którymi są profesjonalne doradztwo i stałe rozszerzanie portfolio.
Odpowiedzialna za nowy dział jest Maja Janowicz. - Dział już rozwija się i w najbliższym czasie dołączą do nas jeszcze trzy osoby - powiedziała. Linia produktów dedykowanych na rynek hodowlany jest spora - obejmuje wyroby dla bydła, drobiu, trzody chlewnej oraz owiec.
Zmieniona linia bloków mineralnych z grupy CALSEABLOC to przede wszystkim szeroka gama produktów dla bydła. Odpowiada na problemy i zaspokaja potrzeby każdego stada w zależności od okresu produkcyjnego i fizjologicznego w jakim się znajduje.
Formuła produktów oparta jest o kompleksy bazowe: Calseagrit Biotech, bazę sodową oraz makro i mikroelementy. Baza uzupełniona jest kompleksami funkcjonalnymi stanowiącymi o unikalności i zastosowaniu bloków. Elementy bazowe tej grupy produktów podzielone zostały przez firmę na segmenty.
CALSEAGRIT BIOTECH to kompleks składający się ze zmikronizowanych czerwonych alg Lithothamnium Calcareum oraz z wyciągu z brązowych alg. CALSEAGRIT BIOTECH to przede wszystkim bufor treści żwacza, bogaty w łatwo dostępny wapń i magnez w postaci węglanów. Zawiera również inne minerały i pierwiastki śladowe pochodzenia morskiego.
Dzięki swojej porowatej strukturze, kompleks stanowi niszę dla rozwoju i namnażania bakterii celulolitycznych. Dzięki temu ma dużo większą powierzchnię styku z treścią płynu żwacza, co wpływa na dostępność zawartych w nim składników dla organizmu zwierzęcia. Dodatek ten dzięki swojemu działaniu buforującemu, wpływa na wykorzystanie dawki pokarmowej, a tym samym ma korzystny wpływ na poprawę parametrów produkcji mleka czy mięsa.
Baza sodowa w blokach z linii CALSEABLOC jest przede wszystkim wykorzystywana jako elementy determinujące samoregulację w pobraniu składników mineralnych z bloków. Wykorzystując mechanizm samoregulacji występujący u przeżuwaczy, gdzie składnikiem limitującym pobranie jest sód, mamy pewność, że zwierzęta pobiorą, taką ilość składników pokarmowych, jaka jest im niezbędna do zaspokojenia podstawowych potrzeb organizmu, ale i tych związanych z produkcją mleka czy tkanki mięsnej. Baza sodowa oprócz funkcji regulującej pobranie składników mineralnych, zwiększa sekrecję śliny, która jest naturalnym buforem dla treści żwacza.
Bogata gama bloków mineralnych CALSEABLOC, została opracowana w sposób umożliwiający dobranie produktu o optymalnym zestawieniu makro i mikroelementów, niezbędnych do zabezpieczenia potrzeb zwierzęcia w zależności od jego stanu fizjologicznego i okresu produkcji, w jakim się znajduje. Podstawę każdego bloku z linii CALSEABLOC stanowią trzy bazowe kompleksy: CALSEAGRTI BIOTECH, baza sodowa oraz makro i mikroelementy.
To, co wyróżnia produkty na rynku, to kompleksy aktywne, skomponowane w sposób umożliwiający dopasowanie odpowiedniego produktu do potrzeb danego stada.
AMAFERM to unikalny kompleks, który powstaje na drodze fermentacji Aspergillus oryzae. Stymuluje wzrost grzybów przerastających włókno paszy. Dzięki ich zwiększonemu wzrostowi, struktura włókna zostaje otwarta dla bakterii celulolitycznych. Taki mechanizm działania zwiększa dostęp do włókna bakteriom celulolitycznym, tym samym działa korzystnie na strawność i podnosi wykorzystanie dawki pokarmowej.
PHORMAG to kompleks otrzymywany na drodze reakcji Mg z kwasem fosforowym. Zawiera w swoim składzie 25 proc. Mg i 14 proc. P w łatwo przyswajalnej postaci. Odpowiedni stosunek tych dwóch pierwiastków mobilizuje uwalnianie Ca z kości i wchłanianie w jelicie cienkim przed i po wycieleniu, a także wpływa korzystnie na wzrost i rozwój zwierząt. Ponadto kompleks uzupełnia niedobory Mg, które powstają przy skarmianiu pasz z jego niską zawartością zielonek.
RUMEN pH CORE to unikalne połączenie trzech substancji buforujących: Calseagrit, wodorowęglanu sodu oraz tlenku magnezu, z trzema pierwiastkami kluczowymi dla pracy żwacza: S, P, Co.
Kompleks dzięki synergicznemu działaniu buforów stabilizuje pH środowiska żwacza. Zmniejsza wahania pH związane z pobraniem paszy, tym samym ograniczając ryzyko wystąpienia kwasicy żwacza.
- Zawartość siarki, fosforu i kobaltu wpływa korzystnie na syntezę białka przez mikroorganizmy żwacza, syntezę witaminy B12, której niedobór powoduje anemię, a także wpływają korzystnie na wzrost, pobranie paszy i reprodukcję - mówił specjalista żywienia bydła Kamil Radkiewicz.
FIX'N powstaje z kolei z saponin i kompleksów mineralnych. Saponiny ograniczają rozprzestrzenianie się pierwotniaków w żwaczu, które są odpowiedzialne za produkcję amoniaku. Zwalniają proces dezaminacji, co pozwala na efektywniejsze wykorzystanie azotu do budowy białka mikrobiologicznego organizmów żwacza.
Natomiast kompleksy mineralne wiążą amoniak,wtedy kiedy jego koncentracja w żwaczu jest zbyt wysoka. Kompleks chroni organizm zwierzęcia przed nadpodażą amoniaku, wynikającą ze skarmiania pasz o wysokiej zawartości łatwo rozpuszczalnego azotu zielonek. Ponadto, dzięki obniżeniu poziomu amoniaku w żwaczu, FIX’N ogranicza wytwarzanie mocznika chroniąc tym samym wątrobę i nerki, a także ogranicza straty energii z tym związane.
Bloki mineralne z linii CALSEABLOC, oprócz bazy i kompleksów aktywnych, zawierają dodatkowe składniki, takie jak β-karoten, antyoksydanty pochodzenia naturalnego, selen organiczny oraz chelatowane pierwiastki(Zn, Cu, Mn). Skład każdego bloku został opracowany tak, aby zabezpieczać potrzeby danego stada i zapobiegać problemom pojawiającym się u krów o wysokim potencjale produkcyjnym.
Bloki mineralne CALSEABLOC można stosować jako samodzielny produkt lub łącznie z innymi dodatkami mineralnymi Timac Agro Polska. Są łatwym i bardzo skutecznym w działaniu elementem zbilansowanej diety, w kluczowych etapach produkcji. Ich zastosowanie prowadzi do minimalizacji problemów zdrowotnych, poprawy wyników produkcyjnych oraz w efekcie do poprawy wyniku ekonomicznego produkcji.
Timac Agro na świecie i w Polsce
Timac Agro Polska to firma należąca do francuskiej grupy kapitałowej Roullier, której podstawowym obszarem działalności jest dostarczanie innowacyjnych rozwiązań optymalizujących produkcję roślinną i zwierzęcą.
Stałe inwestycje Grupy Roullier owocują sukcesami na rynkach światowych. Aby sprostać rozwojowi rolnictwa na początku tego roku w miejscowości San Malo otwarto nowy dział R&D wraz z bazą nowych laboratoriów.
- Od ponad dziesięciu lat istnienia na polskim rynku Timac Agro stawia na doradztwo, innowacyjne produkty i partnerstwo. Docierając codziennie do kilkuset gospodarstw w całej Polsce, pomagamy producentom rolnym i hodowcom sprostać wyzwaniom, jakie stawia przed nimi współczesne rolnictwo - stwierdził Paweł Kocel.
Timac Agro, jako koncern należący do Grupy Roullier, korzysta z wiedzy i doświadczeń zespołu naukowców z całego świata zajmujących się najnowszymi rozwiązaniami w dziedzinie odżywiania roślin i zwierząt.
Od wielu lat grupa prowadzi badania nad wykorzystaniem substancji biostymulujących pozyskanych z alg morskich. Od ponad 55 lat Timac Agro jest liderem biotechnologii morskiej, czego potwierdzeniem jest kilkadziesiąt opatentowanych substancji bioaktywnych.
Timac Agro w cyfrach
- jednostki handlowe w 46 krajach
- 7000 pracowników
- 6 centrów badawczych
- 74 zakłady produkcyjne na świecie
- 3,2 miliarda euro obrotu w 2015 roku