Straty związane z suszą cały czas rosną. Będą oferty dla rolników

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
21-08-2015,9:20 Aktualizacja: 21-08-2015,9:55
A A A

Plony zbóż podstawowych w Polsce będą niższe nawet o 10-15 proc., a zbiory kukurydzy w porównaniu z ubiegłym rokiem mogą spaść aż o 30 proc. Bank BGŻ BNP Paribas przygotowuje różne oferty pomocy dla poszkodowanych rolników.

Rekordowo wysokie temperatury i brak opadów w ostatnich tygodniach spowodowały niedobory wody w większości województw. Najtrudniejsza sytuacja jest w środkowej, północnej i wschodniej części kraju.

Wymienione czynniki oraz niewielka ilość opadów wiosną, czyli w okresie wschodów i kształtowania się systemów korzeniowych, sprawiły, że jakość i wysokość zbiorów w  Polsce będzie znacznie niższa od ubiegłorocznej.

Chcą debatować o suszy na posiedzeniu plenarnym Sejmu

Temat suszy od kilku tygodniu zdecydowanie dominuje w Sejmie. Można się było o tym przekonać podczas czwartkowego posiedzenia sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Spotkanie, które odbyło się pomimo trwających wakacji parlamentarnych,...
Na podstawie dotychczasowych zbiorów oraz informacji uzyskanych od wybranych producentów, Bank BGŻ BNP Paribas szacuje, że największe straty mogą wystąpić zwłaszcza w uprawach kukurydzy (do 30 proc.), zbóż jarych i rzepaku (ok. 10-15 proc.) oraz w użytkach zielonych (ok. 40 proc.). Ucierpieć mogą także niektóre uprawy warzywne (cebula, kalafior, marchew i ziemniaki), a wśród owoców przede wszystkim maliny.

Konsekwencją niekorzystnych warunków atmosferycznych jest również zwiększone zagrożenie pożarowe oraz niebezpieczeństwo przesunięcia w czasie jesiennych prac polowych, zwłaszcza na glebach ciężkich i gliniastych.

- Bank BGŻ BNP Paribas uważnie obserwuje rozwój wydarzeń i na bieżąco monitoruje wyniki żniw oraz notowania na rynkach żywnościowych. Jako lider w finansowaniu agrobiznesu jesteśmy przygotowani na różne scenariusze. W zależności od rozwoju sytuacji będziemy podejmować odpowiednie działania - powiedział Bartosz Urbaniak, członek Zarządu Banku BGŻ BNP Paribas odpowiedzialny za obszar MŚP i Agro.

- Możemy zaoferować m.in. zmiany w harmonogramie spłat - na przykład prolongaty. Dzięki współpracy z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa nasz Bank posiada w ofercie kredyty preferencyjne i dysponuje wystarczającym limitem na ich udzielanie. Pomocna może okazać się oferta linii klęskowych, dostępna po ogłoszeniu klęski oraz wydaniu odpowiedniej decyzji przez rząd i przyznaniu specjalnego limitu przez ARiMR - kończy Urbaniak.

Ostateczne straty będzie można oszacować na podstawie danych o zbiorach z rynków światowych, które mają największy wpływ na kształtowanie się cen.

[WIDEO] Klęska suszy była tematem posiedzenia sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Poleć
Udostępnij