Sprawdzone rozwiązania i nowe produkty od firmy Syngenta w 2019 roku
Ubiegły rok, ze względu na suszę, był trudnym czasem zarówno dla rolników, jak także producentów środków ochrony roślin. Wszystkie firmy obecne na polskim rynku zanotowała spadki sprzedaży, jednak nie w każdym przypadku były one tak samo dotkliwe.
- Straty w jednym segmencie produktów rekompensowaliśmy zyskami z innych działalności - mówił 11 lutego Marek Łuczak, prezes Syngenta Polska podczas dorocznej konferencji prasowej, która odbyła się w Muzeum Narodowym w Warszawie.
Zimowa Konferencja Syngenty w Toruniu
Elatus Era to fungicyd zawierający dwie substancje czynne protiokonazol z grupy triazoli oraz nową na rynku substancję aktywną solatenol z grupy SDHI, którą charakteryzuje szybkie wchłanianie w tkanki liści, a następnie powolne przemieszczanie.
- Zapewnia to długotrwałą ochronę blaszek liściowych, nowych przyrostów i kłosów przed chorobami grzybowymi. Środek jest zarejestrowany do ochrony zbóż ozimych jak i jarych - przypomniał prezes Łuczak i dodał, że fungicyd znakomicie sprawdził się podczas ekstremalnej suszy.
- Według badań panelowych niezależnej agencji badawczej, Elatus Era był w 2018 roku stosowany na co piątym hektarze zbóż potraktowanym fungicydem z grupy SDHI. Co czwarty rolnik stosując fungicyd zbożowy z tej grupy sięgał właśnie po Elatus Era - przyznali zgodnie Dorota Mazurek, dyrektor marketingu internetowego Syngenta na Europę Centralną oraz Jerzy Tkaczuk, regionalny kierownik sprzedaży Syngenta Polska.
Regulatory na topie
Syngenta pozostaje liderem branży regulatorów wzrostu, przede wszystkim dzięki Moddus 250 SC oraz Moddus Start. Znaczącą sprzedaż osiągnął także pak herbicydowy Axial Komplett Pak, zwalczający szerokie spektrum chwastów dwuliściennych.
Elatus Era zarejestrowany
Warto przypomnieć, że odmiana ta, jako jedyna w Polsce, w ciągu ostatnich trzech lat rokrocznie osiągała pierwsze miejsce w rankingach plonowania COBORU, plasując się na 1. miejscu w badaniach CCA w roku 2016 oraz uzyskując 1. miejsce w badaniach PDO w roku 2017 oraz w roku 2018.
Nowe produkty i rejestracje
W 2018 roku Syngenta zakończyła procesy rejestracji 12 nowych preparatów. Wśród nich znalazły się m.in. regulator wzrostu Moddus Flexi w nowej formulacji - mikroemulsji dla potrzeb ochrony zbóż, w tym zboża stanowiące uprawy małoobszarowe, takie jak orkisz i pszenica durum.
Nufarm przejmuje część produktów firm Adama oraz Syngenta
W kontekście obecnych prac rządowych nad programem, który ma pozwoli na częściowe zastąpienie importowanej soi krajowymi roślinami białkowymi, Syngenta dodała do swojej oferty produktowej kolejny preparat wpisujący się w ten program, zaprawę Maxim 025FS rozszerzoną o rośliny białkowe.
W 2019 firma spodziewa się rejestracji preparatu Taegro - pierwszego bio-fungicydu opartego na bakterii laseczki siennej (Bacillus subtilis) oraz zapraw kukurydzianych Maxim Quattro i Vibrance XL.
Syngenta zaprasza na cykl Konferencji Zimowych w czterech lokalizacjach
W trwającej krajowej dyskusji na temat zwalczania szarka komośnika w uprawie buraka cukrowego, Syngenta proponuje preparat Karate Zeon 50CS, który będzie dostępny w sprzedaży w najbliższych miesiącach. Niezależnie od wyżej wymienionych procesów rejestracyjnych Syngenta skutecznie pracuje nad wydłużeniem okresu ważności swoich preparatów z typowych dwóch lat do lat trzech lub czterech, dodała Anna Bobińska.
- Na zbliżający się sezon Syngenta proponuje kilka nowych zapraw nasiennych z rodziny Vibrance. W ich składzie znajduje się substancja czynna sedaxan, która nie tylko zwalcza najważniejsze choroby odnasienne, ale - co szczególnie ważne - ma także pozytywny wpływ na rozwój systemu korzeniowego. Zostało to potwierdzone przez wiele badań naukowych - tłumaczył Łukasz Bojkowski, szef działu wsparcia technicznego na Europę Centralną.
Odchwaszczanie zbóż jarych
Maxim Power to z kolei produkt do zaprawiania zbóż bezpośrednio w gospodarstwach. Zaprawą dedykowaną do ochrony kukurydzy przed głownią pylącą oraz zgorzelą siewek jest Vibrance 500FS. Vibrance SB to zaprawa do nasion buraka cukrowego, zawierająca sedaxan, fludioxonil oraz metalaxyl-M.
W gronie nowości herbicydowych pojawi się kilka wygodnych do zastosowania rozwiązań pakietowych. Po pierwsze Avoxa Pak, składający się z dwóch preparatów: Avoxa (gotowa mieszanina pinoksaden + piroksulam) w pakiecie z herbicydem Camaro (2,4-D i florasulam). To rozwiązanie, stosowane na wiosnę od końca fazy krzewienia do fazy BBCH 32, skutecznie zwalcza chwasty jedno- i dwuliścienne w pszenicy ozimej oraz w pszenżycie ozimym. Dodatkowo, Avoxa Pak zabezpiecza przed powstawaniem odporności miotły zbożowej.
dalsza część tekstu na kolejnej stronie >>>