Optymalizacja wyników produkcji przez pryzmat metody żywienia. To hasło przewodnie konferencji zorganizowanej przez firmę Topigs Norsvin.
Notowania żywca wieprzowego w Niemczech od połowy października utrzymują się na tym samym poziomie. Popyt na wieprzowinę ze strony zakładów przetwórczych jest duży, ale wysoka podaż żywca uniemożliwia wzrost cen. Niemiecka cena...
Hodowcy trzody chlewnej spotkali się 29 listopada w miejscowości Luboń koło Poznania, gdzie odbyła się konferencja zorganizowana przez firmę Topigs Norsvin. Jej głównymi tematami było żywienie loch i prosiąt.
Prelegenci poruszyli również temat związany z żywieniem świń na mokro. Przedstawili oni zalety oraz wady tego systemu. Konferencję rozpoczęła i poprowadziła Maria Herwart z firmy Topigs Norsvin.
Żywienie loch i prosiąt według standardów firmy omówił Catalin Nicolaiciuc, z Topigs Norsvin feeding group. Zwrócił on uwagę, że wybierając loszki do pierwszego krycia należy kierować się nie tylko ich wiekiem, ale również ich wagą.
Przy pierwszej inseminacji powinny one ważyć 150-160 kg, mieć na grzbiecie 12-14 mm tłuszczu, być w wieku 230-250 dni i przyrastać dziennie 600-660 gram.
Specjalista podkreślił również, że dokarmianie prosiąt przy lochach powinno rozpocząć się w trzecim dniu po urodzeniu. Wówczas młode zjadają więcej paszy stałej, dzięki czemu mają wyższą masę ciała, co przekłada się na łatwiejsze ich odsadzenie.
Producenci trzody chlewnej nie mają wielu powodów do optymizmu. Zła sytuacja wynika z kilku czynników: rosnącego importu mięsa wieprzowego i żywych zwierząt, rosnącego pogłowia, niskiej dynamiki wzrostu eksportu oraz wysokich cen...
Płynne żywienie lochy i prosięta omówił dr Erhard Kornblum z Niemiec z Una-Hakra, specjalista z 25-letnim doświadczeniem w żywieniu świń.
- Jednym z problemów w żywieniu płynnym świń jest rozwarstwianie się składników zupy. Aby temu zapobiec nasza firma zaleca stosowanie produktu o nazwie Hydroferm, który pochodzi z rzepaku. Zawiera on dużo błonnika i tłuszczu oraz ma zdolność do wiązania wody, co zapobiega rozwarstwianiu się karmy - tłumaczył Erhard Kornblum.
O płynnym żywieniu w praktyce opowiedział Bas Zegers, współwłaściciel firmy Grolder. Od ponad 18 lat pracuje ona w systemie żywienia na mokro.
- Wszystkie nasze zwierzęta są karmione w systemie na mokro, jedynie prosięta przy maciorach dostają karmę granulowaną. Lochy w okresie 5-8 dni przed porodem są karmione trzykrotnie o godzinie 5, 12 i 20:30. Pięć dni przed planowanym terminem wyproszenia zmniejszamy im ilość paszy, a po porodzie szybko ją zwiększamy. W 15 dniu laktacji dostają one maksymalnie 8 kg paszy dziennie, a loszki pierwiastki do 6,8 kg paszy - tłumaczył Bas Zegers.
Uwagi dotyczące zalet i wad obu systemów żywienia loch i prosiąt przedstawił Maciej Bendlewski z firmy De Heus.
Sytuacja na rynku wieprzowiny nie wygląda różowo, ale producenci i hodowcy świń mogą nadal liczyć na wsparcie ze strony różnych firm i instytucji. Do podnoszenia rentowności produkcji są potrzebne nie tylko pieniądze, ale...
- W żywieniu na mokro trzody chlewnej wykorzystuje się produkty przemysłu spożywczego, a w szczególności produkty uboczne między innymi przemysłu mleczarskiego, piekarniczego, gorzelnianego i browarnianego - mówił Maciej Bendlewski.
Zwrócił on uwagę, że w 1 kg tradycyjnej paszy znajduje się 88 proc. suchej masy i 12 proc. wilgotności, a w 1 litrze paszy płynnej znajduje się 75 proc. wilgotności i 25 proc. suchej masy i należy o tym pamiętać podczas bilansowania dawki.
Zdanie eksperta zastosowanie systemu żywienia na mokro pozwala osiągnąć wyższą opłacalność produkcji i konkurencyjność na rynku, dzięki wykorzystaniu tanich produktów ubocznych. Umożliwia również lepszą kontrolę produkcji i analizę wyników ekonomicznych.
Zastosowanie instalacji wymaga jednak od hodowcy bardzo dobrego zarządzania fermą, wiedzy o działaniu systemu i jego obsługi, ciągłego pogłębiania wiedz o dostępnych surowcach oraz ich kontroli, a także współpracy z wykwalifikowanymi doradcami żywieniowymi.
-
Tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ