Pieniądze w bankach spółdzielczych są bezpieczne

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
26-07-2016,7:55 Aktualizacja: 26-07-2016,8:13
A A A

Z końcem 2015 r. banki spółdzielcze utworzyły solidarnościowe systemy gwarancji i wsparcia, które w jeszcze większym niż dotychczas stopniu, zapewnią bezpieczeństwo funkcjonowania banków spółdzielczych oraz środków zdeponowanych przez ich klientów.

Do Spółdzielni Systemu Ochrony Zrzeszenia BPS należy 255 banków spółdzielczych oraz Bank Polskiej Spółdzielczości SA, a do Spółdzielczego Systemu Ochrony SGB 197 banków spółdzielczych oraz SGB-Bank SA.

Banki spółdzielcze w dobrej sytuacji finansowej

Z powodu niskich stóp procentowych maleją dochody banków spółdzielczych, ale jak zapewnia przewodniczący KNF, są one w dobrej sytuacji finansowej. Większość z tych instytucji działa w rejonach wiejskich, więc ma niewielką skalę...
"Systemy ochrony poprzez stały monitoring bieżącej sytuacji uczestniczących w nich banków spółdzielczych oraz zaplanowane w ich ramach działania prewencyjne i wspomagające, zapewniają uczestnikom wsparcie w zakresie płynności i wypłacalności. Udzielają także niezbędnej pomocy w przypadku ewentualnego wystąpienia sytuacji niestandardowych u któregokolwiek z uczestników systemów" - informuje Krajowy Związek Banków Spółdzielczych.

Ta forma współpracy pozwala na efektywniejsze zarządzanie płynnością oraz kapitałem w ramach grupy banków współpracujących w tym systemie. To z kolei umożliwia optymalizację gospodarowania zasobami, a pośrednio wpływa na lepszą ofertę dla klientów.

"Funkcjonujący w ramach systemu mechanizm prewencji i wczesnego ostrzegania wpływają na zwiększanie bezpieczeństwa środków zdeponowanych przez klientów w tych bankach i wzmocnienie stabilności całego sektora banków spółdzielczych" - zapewnia Krajowy Związek Banków Spółdzielczych.

Doświadczenia z innych państw członkowskich UE pokazują, że funkcjonujące tam systemy ochrony przyczyniają się do wzmacniania stabilności całych grup banków spółdzielczych, a zarazem stymulują do wspólnego stawiania czoła rozlicznym wyzwaniom otoczenia biznesowego.

źródło: Centrum Prasowe PAP

Poleć
Udostępnij
WAŻNE TERMINY

do 12.06.2024 - termin rejestracji udziału w bezpłatnym szkoleniu on-line: "Ekonomiczne uwarunkowania nawożenia w rolnictwie"

17.06.2024 - termin egzaminu dla osób ubiegających się o wpis do rejestru inspektorów rolnictwa ekologicznego

do 30.06.2024 - termin udzielania przez ARiMR kredytów płynnościowych dla producentów rolnych oraz kredytów skupowych

do 1.07.2024 - termin składania wniosków o przyznanie pomocy finansowej w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Termin wprowadzania zmian we wnioskach został wydłużony do 16 lipca.

do 30.09.2024 - składanie wniosków o dotację dla Kół Gospodyń Wiejskich