Panorama Pól Timac AGRO na Lubelszczyźnie
Trwa kolejna edycja „Panoramy Pól Timac AGRO”. Jedno ze spotkań odbyło się 6 czerwca w gospodarstwie Anety i Mariusza Klimkowskich w Ślipczu (województwo lubelskie, powiat hrubieszowski).
Najpierw rolnicy zostali zaproszeni na część merytoryczną. Dr hab. Marzena S. Brodowska, prof. Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie wygłosiła wykład na temat wapnia odżywczego. Przypomniała, że wapnowanie mające na celu kształtowanie właściwości gleby nie jest tym samym, co aplikacja wapnia odżywczego niezbędnego do prawidłowego wzrostu i rozwoju roślin. Wapnowanie jest zabiegiem, który podnosi żyzność gleb kwaśnych, wpływa na poprawę parametrów chemicznych, fizycznych i biologicznych gleby, przyczynia się do zwiększenia dostępności dla roślin wielu składników pokarmowych oraz wzrostu korzystnej mikroflory glebowej. Wapń odżywczy zaś to źródło łatwo dostępnego wapnia jako składnika odżywczego dla uprawianych roślin.
Wielka Majówka Timac
Zdaniem prof. Brodowskiej rola wapnia w roślinie jest nie do przecenienia, ponieważ pierwiastek ten pełni w roślinie funkcje strukturalne, biochemiczne i fizjologiczne. Wapń zapewnia wysoką wytrzymałość ścian komórkowych, utrzymuje integralność, stabilność tkanek, gwarantuje przepuszczalność i selektywność błon komórkowych, które umożliwiają transport składników pokarmowych w roślinie. Wraz z jonami potasu kontroluje gospodarkę wodną roślin, wpływając na efektywne gospodarowanie wodą. Wapń wpływa na ochronę roślin przed różnego rodzaju stresami , na jakie są narażone w ciągu swojego życia czyli na przykład wysokie czy niskie temperatury, silny wiatr, intensywne promieniowanie słoneczne czy ataki ze strony patogenów. W przypadku wystąpienia czynnika stresowego wapń odgrywa kluczową rolę w ograniczeniu tego stresu, a w następnym etapie wywiera korzystny wpływ na regenerację rośliny. Prawidłowe odżywienie w wapń - podobnie jak w magnez gwarantuje zwiększenie naturalnej kondycji i odporności roślin na warunki stresowe.
Marcin Wieremczuk - Product Manager Timac AGRO przedstawił technologie uprawy najważniejszych roślin rolniczych zalecaną przez tę firmę. Przypomniał o potrzebie racjonalizowania nawożenia. Rozważając już uprawę pod oziminy należy więc zwrócić uwagę na efektywność stosowanego nawożenia, aby jak najbardziej maksymalizować wykorzystanie składników pokarmowych przez rośliny. Jego zdaniem lepiej skupiać się na odżywianiu roślin kompleksowo niż poszczególnymi makroskładnikami w celu budowania plonu od samego startu. Jest to lepsze niż stosowanie podstawowego nawożenia, które nie zawsze w dzisiejszych, często stresowych warunkach gwarantuje uzyskanie odpowiedniego plonu.
Podczas części praktycznej przybyli zobaczyli efekty stosowania technologii Timac AGRO w roślinach ozimych jak rzepak i pszenica oraz w uprawach jarych – kukurydza, jęczmień jary i buraki cukrowe. Na polach rolnicy mieli możliwość zadawania pytań towarzyszącym im doradcom z Timac Agro Polska oraz przedstawicielom firm partnerskich nasiennych - RAGT, Saaten Union, Rapool, Nasiona Szymański oraz chemicznych - BASF, BAYER.
Mimo, że na pola w Ślipczu od miesiąca nie spadł deszcz uprawy ozime prezentują się bardzo dobrze. Rośliny jare są dopiero w początkowej fazie rozwoju, ale już widać, że potrzebują wody, aby wykorzystać posiadany potencjał.