Odpady mogą poprawić strukturę gleby. Naukowcy wchodzą do gry
Uniwersytet Opolski włączył się w badania nad wykorzystaniem odpadów z papierni do poprawiania struktury gleby. W grę wchodzi pół miliona ton surowca rocznie. Umowę w tej sprawie uczelnia podpisała z Envipro Terratech.
Podpisane na UO porozumienie dotyczy szeroko rozumianej współpracy naukowców ze specjalistami firmy, która od 23 lat specjalizuje się w zagospodarowywaniu odpadów przemysłowych.
Wapnowanie - gleba i plony naturalnie lepsze
Partnerem biznesu w uczelni będzie powstające przy UO Międzynarodowe Centrum Badawczo-Rozwojowe na Rzecz Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego.
Wojciech Musiał, prezes Envipro powiedział, że pierwszym projektem badawczym, który firma chce realizować wspólnie z uczelnią jest ulepszenie specjalnej mieszanki wzbogacającej glebę, którą pozyskuje się z odpadów powstających w zakładach papierniczych.
- Jest to produkt powstały na bazie celulozy i glinki, czyli produktów całkowicie naturalnych. Pierwsze ekspertyzy Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznastwa w Puławach wykazały, że jego obecność na polu podnosi PH gleby, dostarcza materiału na próchnicę i utrzymuje w niej wodę - zapewnia.
- Jest to więc sposób na trzy problemy trapiące współczesne rolnictwo - niedobór wody, zakwaszenie oraz braki próchnicy spowodowane np. monokulturą upraw. Jednocześnie rozwiązujemy inny problem, jakim jest celuloza z produkcji papieru, a który z kłopotliwego odpadu przekształcamy w cenny dla rolnictwa dodatek poprawiający jakość gleby. Surowca nie powinno zabraknąć, bo mówimy o rynku obejmującym pół miliona ton w skali roku - dodał Musiał.
Szkodniki glebowe. Zagrożenie i możliwości zwalczania
Prof. Marek Masnyk, rektor UO uważa, że połączenie nauki akademickiej z biznesem za przykład przełamywania stereotypów, zgodnie z którymi pracownicy uczelni zajmują się sprawami nie mającymi zbyt wiele wspólnego z praktycznym wykorzystaniem.
Z kolei Grzegorz Sawicki, dyrektor centrum badawczego UO poinformował, że decyzje o wyborze sprzętu kupowanego do tworzonych laboratoriów będą konsultowane z firmami, które chcą podjąć współpracę z uczelnią. Envipro zadeklarował zakup części sprzętu badawczego dla uczelnianej pomologii.
- To dla nas duże udogodnienie. Co prawda prowadzimy od kilku lat testy polowe na terenie trzech województw, jednak z oczywistych względów są to badania długotrwałe. Przyspieszenie cyklu w warunkach laboratoryjnych pozwoli na jego skrócenie. Dlatego mamy nadzieję z przygotowaniem komercyjnej wersji produktu w ciągu możliwie krótkiego czasu i liczymy na wsparcie ze strony naukowców przy polepszeniu receptury naszej mieszanki o kolejne komponenty mogące pomóc polskim rolnikom - uważa Musiał.
- Rolnictwo bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś