O krzemie i nie tylko w Grzywnie
Ponad stu rolników wzięło udział w szkoleniu zorganizowanym 27 lutego przez firmę Frank w Grzywnie koło Chełmży (woj. kujawsko-pomorskie). Podczas wykładu mogłem omówić zagadnienia związane z dokarmianiem dolistnym roślin mikroelementami oraz krzemem.
W pierwszej części swojej prezentacji przedstawiłem konieczność regularnego badania pH gleby i jej zasobności w makroelementy jako podstawy do prawidłowego ustalania dawek nawozów.
Następnym etapem i niestety - bardziej kosztownym - jest analiza zawartości przyswajalnych mikroelementów.
Dyskusja o krzemie w Indiach
Zaprezentowałem wyniki badań własnych dotyczących skuteczności dokarmiania dolistnego buraka cukrowego różnymi kombinacjami z nawozami Foliq obejmującymi przeprowadzenie jednego, dwóch i trzech zabiegów (łącznie 6 wariantów). Pokazałem też efektywność ekonomiczną tych programów i podkreśliłem, że nie zawsze najdroższe programy dokarmiania dolistnego przynoszą największy zysk dla rolnika.
W drugiej części prezentacji zademonstrowałem dostępne wyniki badań przeprowadzonych w kraju a związanych ze stosowaniem dolistnym krzemu w uprawie buraka cukrowego, ziemniaka, rzepaku ozimego i kukurydzy na kiszonkę. W zdecydowanej większości przypadków uzyskano w nich znaczący wzrost wielkości plonu, a niekiedy także poprawę jakości surowca. Należy też stwierdzić, że każdy gatunek roślin pobiera krzem, ale to co odróżnia go od innych pierwiastków, to fakt, że nie stwierdzono dotychczas, aby był on pobierany w nadmiarze (w ilościach toksycznych dla rośliny).
Podkreślałem też, że krzem stwarza olbrzymie możliwości w ograniczaniu wpływu stresów wywoływanych przez czynniki abiotyczne (zasolenie, susza, zalanie wodą, wysoka i niska temperatura) oraz biotycznych (choroby, szkodniki). Pierwiastek ten kryje wiele tajemnic, nad których wyjaśnieniem bardzo intensywnie pracują naukowcy na całym świecie.
Intermag: nowy stymulator wzrostu
W podsumowaniu zachęcałem rolników, aby spróbowali w tym sezonie wegetacyjnym zastosować dolistnie krzem w swoich uprawach i na własne oczy przekonali się o jego korzystnym działaniu. Zaznaczyłem też, że oczywiście oprysk należy przeprowadzić na połowie pola, a drugą połowę pozostawić jako kontrolę (bez oprysku) do porównania. Jak zawsze w takich sytuacjach zaprosiłem rolników do odwiedzenia doświadczeń z dokarmianiem dolistnym krzemem w Sahryniu na Zamojszczyźnie, które prowadzę wspólnie z Witoldem Ferensem.
Dorota Stankiewicz Powiatowy Lekarz Weterynarii w Toruniu zwróciła uwagę rolnikom na zagrożenia wynikające z rozprzestrzeniania się z wirusa ASF. Podkreśliła konieczność stosowania bioasekuracji. Stwierdziła, że gdyby wirus dotarł do woj. kujawsko-pomorskiego, to straty tutejszych hodowców byłyby ogromne.
Jan Gurzyński przedstawiciel firmy Intermag przypomniał, że spółka obchodzi w tym roku 30-lecie funkcjonowania. Podkreślił dynamiczny jej rozwój oraz innowacyjny charakter produktów. W swoim wystąpieniu przedstawił znaczenie makro- i mikroelementów w odżywianiu roślin. Zaprezentował też objawy niedoboru składników.
Z oferty produktowej prelegent zwrócił szczególną uwagę na kilka z nich. Jednym z nich jest Roostar (octan cynku), który jest aktywatorem ukorzenienia i pomaga w ożywieniu wzrostu systemu korzeniowego roślin po zimie. Kolejne to stymulatory: Tytanit oraz Optysil. W ofercie firmy znajduje się też biopreparat Bactim Słoma inicjujący i przyspieszający rozkład resztek pożniwnych. Pozwala on na szybsze udostępnianie dla roślin fosforu i potasu znajdujących się w słomie.
Nufarm Polska przejęła produkty FMC
Nowościami są dwa produkty: Bormax Turbo i Aminoprim. Bormax Turbo to płynny nawóz dolistny zawierający 150 g boru (B) w litrze w formie boroetanoloaminy wzbogacony w technologię INT, ułatwiającą pobieranie i przemieszczanie boru w roślinach. Wyniki doświadczeń przeprowadzonych w Rolniczym Zakładzie Doświadczalnym IOR-PIB w Winnej Górze pokazały, że jesienią po oprysku tym nawozem liście rzepaku zawierały o 65 proc. więcej boru.
Natomiast Aminoprim to organiczny stymulator charakteryzujący się wysoką zawartością aminokwasów oraz krótkich łańcuchów peptydowych pochodzenia naturalnego (50 proc. aminokwasów, w tym 15 proc. wolnych). Aminoprim przeznaczony jest do stosowania dolistnego w celu zwiększenia tolerancji roślin na stres oraz w celu szybszej ich regeneracji po wystąpieniu warunków stresowych.
Krzysztof Widerski z firmy Nufarm przedstawił ofertę środków ochrony roślin do ochrony zbóż i kukurydzy. Zwrócił uwagę na nowość, którą firma wprowadza w tym roku do sprzedaży - pakiet Nagano Active Combo. W jego skład wchodzą preparat Nagano 200 OD (mezotrion - 100 g/l, bromoksynil - 100 g/l) oraz herbicyd Ikanos 040 OD (nikosulfuron - 40 g/l). Dzięki zawartości 3 substancji czynnych pakiet Nagano Active Combo skutecznie eliminuje z pola ponad 31 gatunków chwastów
Przedstawiciel Banku Zachodniego WBK z Torunia zaprezentował bardzo ciekawy wykład dotyczący minimalizacji ryzyka związanego z inwestowaniem. Zwracał uwagę, że każda inwestycja musi być dobrze przemyślana i należy zastanowić się, czy planowany zakup na pewno jest niezbędny dla gospodarstwa. Podkreślił też znaczenie okresu zwrotu inwestycji i podał przykład, że średnio dla całego kraju zakup ziemi rolnej zwraca się po 17 latach.
Na końcu odbyło się losowanie cennych upominków ufundowanych przez sponsorów dla uczestników szkolenia.
- Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz