Nowe odmiany pszenicy i rzepaku na poletakch w Łężycach
Na poletkach demonstracyjnych w Łężycach (pow. opatowski, woj. świętokrzyskie) odbył się "Dzień Pola" organizowany w ramach Instytutu Praktycznej Agronomii PROCAM.
Rolnicy przybyli do gospodarstwa prowadzonego przez braci Karola i Mirosława Gieradów. Na 700 hektarach uprawiają kukurydzę na ziarno, pszenicę ozimą, rzepak. Gospodarze z firmą PROCAM współpracują od 14 lat i wspólnie wprowadzają nowe rozwiązania z zakresu nawożenia i ochrony.
WRiE będzie mocniej współpracował z PROCAMEM
Na poletkach na ziemi klasy drugiej zwiedzający zobaczyli kolekcję 12 odmian pszenicy ozimej i 5 rzepaku ozimego. - Naszym głównym celem było pokazanie różnych programów ochrony. Mamy kilka poziomów agrotechniki. Jest też tak zwana "zielona ścieżka", czyli ochrona fungicydowa na podstawie produktów biologicznych - mówił Przemysław Konaszczuk, dyrektor regionalny PROCAM.
Zastosowano tu produkty BactoTARCZA firmy Bio-lider Naturalnie z Bio-gen w różnych kombinacjach ilościowych. Na poletkach uprawy prezentują się bardzo ładnie i tak naprawdę nie ma różnicy między poletkami, gdzie stosowano ochronę konwencjonalną, a tymi, gdzie oparta była na preparatach biologicznych. - Nawet bym powiedział, że ta bakteryjna wypadła lepiej, a cenowo wychodzi porównywalnie. W naszym gospodarstwie preparaty biologiczne stosujemy od 4 lat - podkreślał Karol Gierad.
- Preparaty biologiczne w przyszłości będą w dużym stopniu zastępowały środki ochrony roślin. Nasza firma prowadzi szereg doświadczeń, gdzie preparaty biologiczne stosujemy razem ze środkami ochrony roślin i dzięki temu mamy dużo lepszą ochronę na polu, bo preparaty uzupełniają się - zaznaczała Lidia Mierzyńska, reprezentująca Bio-lider Naturalnie z Bio-gen.
- Chcieliśmy też pokazać różnice w odmianach, czyli jaki jest potencjał plonowania danej odmiany, jaki jest pokrój roślin i odporność na choroby - dodał Konaszczuk. Zwrócił uwagę na odmianę pszenicy ozimej Findus, która biła rekord plonowania przez dwa lata z rzędu, a w rzepaku na nowe odmiany Auckland i Batis.
- Rolnictwo bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś