New Holland zaprasza klientów do fabryki
Fabrykę marki New Holland w Płocku kliencie mogą zwiedzić już po raz piąty. Podczas Dni Otwartych będzie można zobaczyć jedyne w Polsce i największe w Europie Centralnej miejsce produkcji kombajnów zbożowych, pras i hederów. Będzie to też niezwykła okazja do obserwowania z bliska procesu produkcji kombajnów z serii TC oraz przekonania się, jak wymagającej kontroli jakości poddawane są produkty New Holland. Fabrykę można odwiedzać do końca marca br.
Fabryka w liczbach
Płocka fabryka, działająca od 1998 roku pod szyldem marki New Holland ma powierzchnię 413 600 m², z czego 191 515 m² to tereny nabyte pod nowe inwestycje, a blisko 100 000 m² stanowią hale. Zakład zatrudnia prawie 1 500 pracowników, pracujących w różnych wydziałach odpowiedzialnych za kolejne etapy produkcji. Co warto podkreślić, każdy kombajn marki New Holland pracujący w Europie wyposażony jest w zespół żniwny pochodzący właśnie z płockiej fabryki.
Sieczkarnie New Holland FR Forage Cruiser
Produkcja krok po kroku
Produkcja maszyn to proces złożony. Pierwszym etapem jest cięcie stalowych blach – wycina się kształty płaskie, z których następnie wykonuje się profile poprzez gięcie odpowiednie dla danego modelu maszyny. Wydział obróbki plastycznej wykorzystuje 2 urządzenia do wykonywania otworów oraz 13 laserów, które mogą ciąć blachy o grubości od 0,8 mm do 20 mm. Następnie poszczególne detale trafiają do pras krawędziowych o różnym stopniu nacisku – od 100 do 320 ton. Po tej obróbce elementy trafiają do spawalni, wykorzystującej najnowocześniejsze technologie spawalnicze. W tym dziale znajduje się blisko 250 stanowisk do spawania manualnego i około 60 stanowisk do zgrzewania, które mogą spawać elementy o wymiarach od kilku centymetrów do nawet kilkunastu metrów.
New Holland CX z Euro IV
Wszystkie elementy maszyn spawane są w specjalnych przyrządach, które pozwalają na wyeliminowanie błędów i dostarczenie do kolejnego etapu produktów najwyżej jakości. W procesie spawalniczym wykorzystywane są gazy szlachetne (m.in.argon), które gwarantują, że połączenia spawalnicze są odpowiednio wysokiej jakości i wytrzymałości. Po spawaniu poszczególne elementy trafiają do malarni, a następnie na odpowiednie dla danego modelu linie montażowe. Pierwszym krokiem na linii jest zmontowanie głównych zespołów roboczych, które później są przekazywane na linię, na której budowana jest już cała maszyna. Zależnie od tego, czy jest to kombajn czy prasa, maszynę składa się z kilkunastu poszczególnych zespołów i podzespołów. Ostatnim etapem produkcji jest sprawdzenie gotowej maszyny na specjalnym stanowisku pomiarowym, na którym bada się prawidłowe działanie wszystkich zespołów i funkcji danej maszyny. Dopiero po prawidłowej weryfikacji maszyny są kierowane do sprzedaży.
– Zależy nam na tym, aby zarówno nasi obecni, jak i przyszli klienci mogli przekonać się jak powstają maszyny, z których korzystają w czasie żniw. Mogą oni na własne oczy zobaczyć, że dokładamy wszelkich starań i cały czas dążymy do udoskonalania zarówno naszych maszyn, jak i procesu ich produkcji – komentuje Tomasz Wieja, Marketing Manager New Holland. – Aby wziąć udział w Dniach Otwartych należy się skontaktować z najbliższym dealerem New Holland i zarezerwować miejsce. Jest to doskonała okazja do poznania marki „od kuchni”. Podczas każdej edycji Dni Otwartych fabryki w Płocku z odwiedzin korzystało blisko 600 klientów. Serdecznie zapraszam wszystkich zainteresowanych – dodaje Wieja.