Mastitis mówią stop! Działają już pięć lat
Mastitis czyli zapalenie wymienia było głównym tematem Międzynarodowej Konferencji Stopmastitis.pl, która odbyła się w dniach 23-24 lutego w Centrum Szkoleniowo-Konferencyjnym Falenty pod Warszawą. Była ona okazją do świętowania pięciolecia istnienia Polskiego Stowarzyszenia ds. Mastitis.
- Kiedy pierwszy raz jadę na fermę staram się określić co należy zrobić natychmiast, a co mogę rozłożyć w czasie - mówił prof. dr med. wet. Volker Krömker z Niemiec rozpoczynając swój wykład dotyczący monitoringu zdrowotnego stada.
Pogłowie krów mlecznych wzrosło w grudniu. Pierwszy raz od 10 lat
Pierwszy krok to stwierdzenie czy stado jest wolne od Streptococcus agalactiae i Streptococcus canis. Te dwie bakterie należy wyeliminować, podobnie jak zapalenia wywołane przez mykolpazmę.
Aby lepiej poznać stado należy przeprowadzić monitoring podklinicznych mastitis na podstawie tabulogramów oraz dokonać oceny ryzyka ich występowania.
Żywienie również odgrywa istotną rolę przy mastitis, szczególnie w stadach wysokoprodukcyjnych.
- W jednym ze stad co drugi weekend znacząco rosła liczba klinicznych przypadków mastitis. Okazało się, że w tym czasie zmieniała się osoba podająca paszę. Pracownik wrzucał do wozu paszowego to samo, ale zmieniał czas mieszania. To wystarczyło, żeby krowy natychmiast reagowały - mówił Volker Krömker
Żywienie wpływa nie tylko na mastitis, ale również na inne tzw. choroby zawodowy krów.
- Jednym z najważniejszych wyzwań, jakie stoją przed hodowcami jest zapobieganie ujemnemu bilansowi energetycznemu krów po wycieleniu. Jeśli nie dostarczymy im odpowiednio dużo łatwo strawnej energii zaczynając już od okresu przejściowego, zwierzęta będą wpadały w ketozę, która uruchomi prawdziwą kaskadę problemów - mówił Dirk Breer z firmy Schaumann z Niemiec.
Złote Medale Targów Ferma
- Lekarze weterynarii powinni doradzać hodowcom w temacie przebiegu doju np. sprawdzać funkcjonowanie aparatów udojowych. Dój bezpośrednio wiąże się z dobrostanem zwierząt - mówił Tom Greenham, lekarz weterynarii z Wielkiej Brytanii.
Odpowiednia motywacja pracowników na fermie gwarantuje obustronne korzyści. Opowiedziała o tym Katarzyna Darul z Gospodarstwa Rolno-Hodowlanego Żydowo Spółka z o.o. w Żydowie w woj. wielkopolskim.
Drugiego dnia konferencji dr n. wet. Sebastian Smulski z UP w Poznaniu mówił o selektywnej terapii zasuszeniowej. Tom Greenham tłumaczył, dlaczego środowiskowe mastitis jest wyzwaniem dla lekarzy weterynarii. Małgorzata Sudoł przedstawiła różnice między umową o prace a cywilnoprawną w kontekście zysku i ryzyka z perspektywy pracodawcy i menedżera kliniki weterynaryjnej. Z kolei Artur Zalewski z Polskiego Stowarzyszenia Producentów i Importerów Leków Weterynaryjnych "POLPROWET" przedstawił temat: farmacja weterynaryjna dzisiaj i jutro.
Podczas konferencji swoje produkty zaprezentowali również przedstawiciele współpracujących ze stowarzyszeniem firm. Wśród nich są Hipra, Zoetis, Biomin, Ecolab, Schaumann oraz Vetoquinol.