Krajowa Spółka Cukrowa zakończyła kampanię cukrowniczą 2018/2019
Krajowa Spółka Cukrowa zakończyła kampanię cukrowniczą 2018/2019, produkując rekordową ilość cukru - ponad 910 tys. ton. W kampanii pracowało 7 cukrowni - poinformowała PAP rzecznik KSC Eliza Panek.
Kampanię rozpoczęto 12 września 2018 r. w cukrowniach w Dobrzelinie i Werbkowicach, a zakończono 16 stycznia 2019 r. w Cukrowni Nakło. Średni czas kampanii wyniósł 110 dni. Wzięło w niej udział siedem oddziałów Krajowej Spółki Cukrowej, czyli cukrownie: Dobrzelin, Kluczewo, Krasnystaw, Kruszwica, Malbork, Nakło oraz Werbkowice.
We wszystkich siedmiu cukrowniach spółka skupiła prawie 6 milionów ton buraków cukrowych i wyprodukowała łącznie ponad 910 tys. ton cukru. Jest to najlepszy wynik w historii firmy.
W 2018 r. buraki cukrowe uprawiane były na areale ponad 100 tys. hektarów, przez 15,5 tys. plantatorów.
Cukier tańszy niż woda. Zawiadomienie do ABW i UOKiK
Rzeczniczka zaznaczyła, że kampania cukrownicza w 2018 r. była jedną z trudniejszych w ostatnich latach. Złożyło się na to kilka czynników, a szczególnie duży wpływ miały warunki atmosferyczne. Susza, która wystąpiła w okresie wiosenno-letnim, spowodowała, że w wielu rejonach kontraktacyjnych miało miejsce znaczne obniżenie plonowania buraków.
Plon rozliczeniowy dla KSC S.A. wynosi średnio 59,9 ton/ha i jest zróżnicowany regionalnie (od około 53 t/ha w Kluczewie do około 75 t/ha w Malborku). Średnia dla KSC S.A. zawartość cukru w burakach wynosi 17,4 proc. i jest wyższa o około 1,3 proc. w stosunku do roku ubiegłego.
Krajowa Spółka Cukrowa S.A. (KSC S.A.) jest największym w Polsce i ósmym co do wielkości producentem cukru w Europie. W skład koncernu wchodzi 7 cukrowni zlokalizowanych na terenie pięciu województw oraz zakład przetwórstwa owocowo-warzywnego „Polskie Przetwory” z siedzibą we Włocławku.
Budowana przez lata Grupa Kapitałowa Krajowej Spółki Cukrowej S.A. działa dzisiaj w pięciu sektorach rynku rolno-spożywczego. Podstawowym sektorem Grupy pozostaje przemysł cukrowniczy. Cztery kolejne to przemysł cukierniczy, przemysł przetwórstwa owocowo-warzywnego, przemysł zbożowo-młynarski oraz przemysł ziemniaczany. Do Grupy Kapitałowej KSC S.A. należą dzisiaj poza KSC S.A. cztery produkcyjne spółki zależne: Przedsiębiorstwo Zbożowo-Młynarskie „PZZ” w Stoisławiu S.A., Fabryka Cukierków „Pszczółka”, Przedsiębiorstwo Przemysłu Ziemniaczanego Trzemeszno, cukrownia „Moldova Zahăr” w Mołdawii.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś