Energetyczne mleko dla cieląt Sprayfo e-line Delta oraz mikroelementy o strukturze kryształu IntelliBond. To nowe produkty, które zostały zaprezentowane oraz omówione podczas spotkania zorganizowanego przez firmę paszową.
Ceny mleka w Unii Europejskiej oraz w Polsce dalej rosną. W październiku 2018 roku w krajach Wspólnoty wynosiły one średnio 35,91 euro za 100 kg tj. około 1,54 zł za kilogram., a w listopadzie w naszym kraju 1,40 zł/l. Cena mleka w Polsce...
Hodowcy bydła i producenci mleka oraz osoby związane z branżą spotkały się 10 i 11 stycznia w miejscowości Ossa koło Rawy Mazowieckiej na konferencji zorganizowanej przez firmę Trouw Nutrition.
Spotkanie poprowadził prof. Zygmunt Maciej Kowalski z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, a przybyłych gości przywitał Marcin Galiński, dyrektor generalny Trouw Nutrition Polska.
Program Life Start, odchów i odsadzenie cieląt omówił dr Leonel Leal z Trouw Nutrition R&D oraz Uniwersytetu Wageningen. Program polega na podwojeniu ilości mleka lub preparatu mlekozastępczego podawanego cielętom, co pozwala uzyskać wyższe przyrosty masy ciała i lepszy rozwój organów wewnętrznych.
Większa ilość składników pokarmowych dostarczanych zwierzętom wpływa na poprawę wskaźników metabolicznych w tym metabolizm energii i aminokwasów oraz wzrost aktywności fermentacyjnej mikroorganizmów.
O energetycznym mleku dla cieląt - ECM opowiedział dr Javier Martin Tereso, kierownik Centrum Badawczego Bydła Trouw Nutrition.
W gospodarstwie w Jezierzycach (pow. kościański, woj. wielkopolskie) padły w Nowy Rok aż trzy krowy. Prawdopodobnie zostały stratowane przez resztę stada, spłoszonego wystrzałami fajerwerków. Jak podaje opisujący tę sprawę serwis elka.pl,...
Cielęta przy urodzeniu posiadają w organizmie około 2,8 proc. tłuszczu, a więc ich zapasy energetyczne są małe. Dostarczenie im odpowiedniej ilości energii jest konieczne do wzrostu organizmu oraz odkładania tłuszczu i białka.
Spadek temperatury otoczenia o 10ºC poniżej temperatury krytycznej powoduje u cieląt wzrost zapotrzebowania na energię bytową o 30 proc. O taką samą wartość zwiększa się ich zapotrzebowanie podczas choroby, gdy temperatura ciała wzrasta o 1-2ºC.
Przez technologię, naukę i badania do odchowu cieląt, to temat wykładu przedstawionego przez Steffena Rouwersa, dyrektora YAF Centre of Excellence Trouw Nutrition. Opowiedział on jak powstawał preparat mlekozastępczy Sprayfo e-line Delta.
Preparat posiada 25 proc. tłuszczu oraz 22,5 proc. w pełni mlecznego białka, a jego osmolalność wynosi 350 mOsm/kg.
Surowce wykorzystywane do jego produkcji pochodzą z Holandii. Powstają one przez wymieszanie świeżych produktów mlecznych z olejami roślinnymi i tłuszczami, a następnie są pasteryzowane, homogenizowane pod wysokim ciśnieniem i suszone rozpyłowo.
Dzięki tym procesom otrzymuje się małe cząsteczki tłuszczu o jednolitym rozmiarze. Przypominają one cząsteczki tłuszczu występujące w mleku krowim.
W tym roku Komisja Europejska będzie musiała opróżnić magazyny z mleka w proszku. Surowiec zgromadzony w 2015 roku powoli traci swoje wartości. Zdaniem niektórych ekspertów już teraz nadaje się on wyłącznie na cele paszowe....
O odchowie cieliczek na fermie Hendripol Sp. z o.o. opowiedział Arend Jan Hendriks właściciel gospodarstwa. Jego zdaniem do uzyskania wysokich przyrostów masy ciała cieląt w pierwszych dwóch miesiącach życia jest potrzebny dobry preparat mlekozastępczy.
Taki produkt cechuje się tym, że posiada przynajmniej 30 proc. odtłuszczonego mleka w proszku, nie zawiera włókna i posiada nie więcej jak 22 proc. białka.
O doświadczeniach z zastosowaniem ECM na fermach w Polsce opowiedział Józef Cogiel, kierownik kategorii produktów CMR Trouw Nutrition Polska, a o odchowie cieląt z perspektywy lekarza weterynarii opowiedział prof. dr hab. Tadeusz Stefaniak z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.
Innowacyjne podejście do żywienia mineralnego bydła omówiła dr Beata Skiba, kierownik sektora bydło Trouw Nutrition Polska. Zwróciła ona uwagę, że premiksy w dawce pokarmowej powinny zapewniać kontrolowane pobranie mikroelementów, a ich jakość powinna umożliwić wysoki poziom przyswajalności mikroelementów.
O ewolucji w suplementacji żywienia mineralnego bydła opowiedziała Renata Olejniczak, kierownik produktu dodatki paszowe Trouw Nutrition Polska.
Saaten Union działa na polskim rynku już od 20 lat. Współpracuje z krajowymi hodowcami i firmami hodowlano-nasiennymi. Firma Saaten Union uczciła swój jubileusz 10 stycznia organizując dla przedstawicieli mediów spotkanie pod...
Mikroelementy IntelliBond z doświadczalnego punktu widzenia omówił Kevin Perryman, dyrektor International IntelliBond Business.
Jak podkreślił ekspert mikroelement jest wartościowy dla bydła tylko wtedy, gdy zostanie dostarczony do jelita i wchłonięty przez jego ściany.
Na zakończenie spotkania prof. Przemysław Sobiech z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie opowiedział o wpływie mikroelementów na zdrowie przeżuwaczy.
Niedobór miedzi jest przyczyna zaburzeń oddychania komórkowego oraz obniżenia pobrania pokarmu, czego skutkiem jest ujemny bilans energetyczny. Objawami klinicznymi niedoboru jest spadek przyrostów masy ciała, zmniejszenie apetytu i wydajności mlecznej do 20 proc., biegunka, anemia, zaburzenia funkcji mięśnia sercowego, kłopoty z rozrodem, a także zmiany w stawach, zaburzenia kostne i sztywność chodu.
Problemy te częściej pojawiają się u bydła mlecznego, ponieważ ma ono 2 razy większe zapotrzebowanie na miedź niż bydło opasowe.