Dystrybucja prądu będzie łatwiejsza i bezpieczniejsza
PGE szacuje, że w 2015 r. inwestycje na modernizacje i poprawę dystrybucji przekroczą 1,5 mld zł. Zmodernizowano m.in. stację elektroenergetyczną, w której jako izolator zastosowano specjalny gaz, który gasi łuk elektryczny powstający przy zwarciach.
Jak podaje spółka, największe projekty inwestycyjne zrealizowane zostały w oddziale warszawskim, który obejmuje dużą część województwa mazowieckiego, gdzie PGE Dystrybucja przeznaczyła ponad 300 mln zł na inwestycje w infrastrukturę energetyczną, czyli budowę linii, stacji, zabezpieczenia, automatykę oraz przyłączenia.
Zapotrzebowanie na energię rośnie, ale prądu ma nie zabraknąć
Jednym z najważniejszych projektów, jest nowa stacja wysokiego napięcia w Pruszkowie. Inwestycja, warta 18 mln polegała na modernizacji istniejącej stacji transformatorowej 110/15 kV i wymianie aparatury na nową, wykonaną w technologii GIS (Gas Insulated Switchgear). W technologii tej jako medium izolacyjne stosuje się specjalny gaz - sześciofluorek siarki - SF6.
Gaz oprócz tego, że jest bardzo dobrym izolatorem, posiada też właściwości gaszenia łuku elektrycznego, powstającego przy zwarciach. Zastosowanie tego rozwiązania, z jednej strony zwiększa bezpieczeństwo ludzi pracujących przy urządzeniach, z drugiej - jako że mechanizmy oparte na gazie są mniej zawodne - zwiększa stabilność prądu energii do odbiorców.
Pruszkowska stacja to trzecia wysokiego napięcia wybudowana w ostatnich miesiącach przez warszawski oddział PGE Dystrybucji. W październiku i listopadzie do użytku zostały oddane stacje w podwarszawskim Nadarzynie oraz w Ostrołęce, w specjalnej podstrefie ekonomicznej w Wojciechowicach. Wkrótce gotowa będzie także stacja w Chorzelach.