Co dalej z azotem?
Związek Pracodawców-Dzierżawców i Właścicieli Rolnych - wraz z marką Pioneer Hi-Bred (Corteva Agriscience) - zorganizował 12 kwietnia w Bydgoszczy konferencję na temat racjonalnej gospodarki azotem w dobie zmian rynkowych. Jakie rozwiązania podpowiadano rolnikom wobec szalejących cen nawozów?
Gospodarze boją się o swoją przyszłość wobec ciągle rosnących kosztów produkcji. Ograniczenie nawozów azotowych to już nie tylko założenie Zielonego Ładu i wielu rolników musi rozpocząć racjonalną gospodarkę azotem ze względów ekonomicznych.
Co nowego w Corteva Agriscience?
Z powodu burzliwej sytuacji politycznej na świecie, trudno prognozować obniżkę i stabilizację cen nawozów w najbliższym czasie.
Specjaliści z firmy Corteva Agriscience podkreślali, że kluczowe będzie stosowanie stabilizatorów azotu, które pozwolą na lepsze wykorzystanie nawozu, a co za tym idzie zminimalizowanie stosowanych dawek.
Rozwiązanie to może odciążyć zarówno portfele rolników, jak i środowisko, gdyż ograniczy straty azotu i wymywanie jego resztek do wód gruntowych. Obok preparatu mikrobiologicznego Utrisha N, w ofercie Cortevy możemy znaleźć innowacyjny stabilizator azotu Instinct.
Zaproszeni na konferencję prelegenci z Politechniki Bydgoskiej zwrócili uwagę na jeden z głównych problemów upraw, jakim jest wyjątkowo niski poziom próchnicy. W przypadku większości gleb w Polsce stanowi ok. 1,5%, a uprawa w monokulturze dodatkowo pozbawia glebę cennych składników.
Warto pomyśleć o wprowadzeniu zmianowania i wzbogacaniu gleby w naturalne substancje organiczne m.in. poprzez wysiewanie roślin strączkowych.
- Rolnictwo bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś