Centrum Genetyczne EBP SHiUZ Bydgoszcz uruchomione
Hodowcy i producenci bydła mlecznego z całej Polski spotkali się 11 października w Czerninie sąsiadującym ze Sztumem, aby wziąć udział w uroczystym otwarciu Centrum Genetyczne EBP. Powstało ono na bazie istniejącego gospodarstwa w Sztumie-Czerninie, które wcześniej pełniło rolę przechowalni buhajów.
Centrum Genetyczne EBP w Czerninie obok Sztumu to strategiczna inwestycja SHiUZ Bydgoszcz oraz jej francuskiego partnera Genes Diffusion. Uroczystość jej uruchomienia zgromadziła wielu hodowców i producentów bydła mlecznego a także przedstawicieli instytucji branżowych i świata polityki.
Zwierzęta, które trafią do Centrum będą pochodzić wyłącznie z wiodących ośrodków hodowli bydła i posiadać najwyższe indeksy w wycenie genomowej. Najlepsze z nich staną się matkami i ojcami przyszłych pokoleń krów i buhajów. Odchowane jałówki wrócą do polskich obór, a najlepiej wycenione znajdą się także w ofercie inseminacyjnej SHiUZ Bydgoszcz skierowanej na rynek polski i rynki zagraniczne.
Uczestnicy spotkania zwiedzali Centrum oraz wysłuchali kilku wystąpień. Organizatorzy odtworzyli rozmowę nagraną z byłym wieloletnim prezesem Stacji Hodowli i Unasieniania Zwierząt w Bydgoszczy Tadeuszem Opiłowskim, który nie mógł wziąć udziału w spotkaniu z powodu wyjazdu zagranicznego.
SHiUZ Bydgoszcz. Zmiany w strukturze własnościowej
- Byłem w Stanach Zjednoczonych i zapoznałem się z badaniami genomowymi. Po powrocie zastanawiałem się w jaki sposób można je wprowadzić w Polsce. Tego dzieła podjęła się SHiUZ Bydgoszcz. Jestem szczęśliwy i zadowolony że je kontynuujecie - powiedział Tadeuszem Opiłowski.
- 24 proc. pierwszej inseminacji w Polsce jest wykonywana nasieniem genomowym, w tym aż 50 proc. w woj. zachodniopomorskim. Ponadto 31 proc. inseminacji tym nasieniem ma miejsce w dużych stadach powyżej 150 krów - mówił prof. dr. Hab. Stanisław Kamiński, kierownik Katedry Genetyki Zwierząt UWM oraz twórca i szef Laboratorium Genomiki Zwierząt SHiUZ Bydgoszcz.
Zdaniem prof. Kamińskiego celem dla przyszłości selekcji genomowej jest zwiększenie jej skali w Polsce. Konieczna jest większa pula inseminacji buhajami genomowymi oraz więcej ocen genomowych zarówno buhajów jak i jałówek.
- Wierzę w polską hodowlę. To przekonanie nie powstało nagle. Nasze partnerstwo i współpraca ze SHiUZ Bydgoszcz trwa 20 lat. Z całą stanowczością mogę powiedzieć, że polscy hodowcy mogą być z siebie dumni. To od was pochodzą wspaniałe zwierzęta, które zdobywają uznanie również poza granicami waszego kraju - mówił dyrektor generalny Genes Diffusion François Desmons.
Jak będzie działać program EBP czyli European Breeding Program opowiedział Grzegorz Wojtkielewicz ze SHiUZ Bydgoszcz.
- Wspólnie kupujemy zarodki z topowej czołówki genetycznej. Są one przenoszone w dużych farmach, które dysponują materiałem żeńskim jako biorczyniami zarodków. Po narodzinach jałowic i buhajków zabieramy 1-2 tygodniowe cielęta do naszego centrum. Dlaczego takie młode? Ze względu weterynaryjnych. Odbywają one kwarantanne i muszą być zdrowe - tłumaczył Wojtkielewicz.
Efektem programu będzie fakt, że klient na całym świecie będzie mógł zamówić wysokiej jakości nasienie buhaja z danej rodziny, którego numer będzie się zaczynał od liter PL czyli będzie pochodził z Polski.
Więcej informacji na temat Centrum Genetyczne EBP będzie można znaleźć w listopadowo-grudniowym numerze Hoduj z Głową Bydło nr 6 [84] ZAPRENUMERUJ