Cedrob otworzył czwartą wytwórnię pasz
Zakład w Ligocie Dolnej koło Kluczborka zwiększy moce produkcyjne Cedrob Pasze o 30 tys. ton miesięcznie. Roczna wytwórczość wyniesie nawet 1,2 mln ton, zaś udział spółki w tym segmencie w Polsce wzrośnie do blisko 15 proc.
- Inwestycja w Ligocie Dolnej pozwoli nam na sprawniejsze zaopatrywanie w pasze hodowców na południu Polski. Oficjalne otwarcie wytwórni pasz to kolejny krok w realizacji modelu "od ziarna do stołu - mówi Czesław Szlagowski, dyrektor wytwórni pasz w Ligocie Dolnej koło Kluczborka.
Prezes Cedrobu alarmuje: potrzebne wzmocnienie Inspekcji Weterynaryjnej
Obiekt w Ligocie Dolnej produkować będzie głównie pasze dla trzody chlewnej, które dostarczane będą do hodowców współpracujących z firmą na zasadzie umów kontraktacyjnych oraz w ramach programu Gobarto 500.
Co ważne, firma zamierza nadal zaopatrywać się w zboża u polskich rolników. W 2017 r. Cedrob Pasze skupił od nich niemal 900 tys. ton zbóż (pszenicę, kukurydzę, pszenżyto, owies, rzepak, żyto i jęczmień).
Nowa wytwórnia powinna zwiększyć roczne zapotrzebowanie na surowce o około 30 proc. Obecnie z Grupą współpracuje blisko 8 tys. producentów zbóż z całej Polski.
Zakład jest jednym z najnowocześniejszych w kraju. Jest wyposażony m.in. w specjalistyczną linię do gotowania zbóż, co umożliwia "żelatynizację" zawartej w zbożach skrobi. Dzięki temu poprawia się zarówno pobranie paszy (wzrost smakowitości), jak również efektywność jej wykorzystania (rozłożenie skrobi na cukry proste poprawia ich przyswajalność).
Dodatkowo, dzięki wysokiej temperaturze oraz długiemu czasowi trwania procesu poprawi się również bezpieczeństwo biologiczne przetwarzanego surowca. Jest to ważne przede wszystkim przy żywieniu prosiąt.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś