Związkowcy chcą wycofania propozycji przepisów o normach jakości węgla. Na protest przybędą też rolnicy

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
28-06-2024,10:00 Aktualizacja: 28-06-2024,10:01
A A A

Związkowcy z WZZ „Sierpień 80” i ZZ „Kontra" domagają się wycofania przez resort klimatu propozycji przepisów dotyczących norm jakości węgla. Jak twierdzą, żadna z polskich kopalń nie jest w stanie spełnić tych norm. Ministerstwo proponuje, żeby pierwsze zmiany obowiązywały od 1 grudnia 2024 r.

"Oczekujemy, że ministerstwo wycofa się ze zmian, które chce wprowadzić. Po pierwsze, żadna z polskich kopalń (…) nie jest w stanie spełnić tych norm nawet w wersji kompromisowej. Po drugie, bez decyzji Komisji Europejskiej w sprawie przyznania Polsce prawa do pomocy publicznej dla górnictwa, ta pomoc publiczna jest nielegalna, a rozporządzenie sprawi, że ona będzie musiała być jeszcze większa, niż przewidziana” – powiedział przewodniczący „Sierpnia 80” Bogusław Ziętek w rozmowie z dziennikarzem PAP.

wiceminister klimatu, bolesta, węgiel, ogrzewanie

Wiceszef MKiŚ: najgorszy węgiel nie może być spalany w kotłach nieprzystosowanych do tego

Nie możemy się zgodzić na to, że jeśli węgiel nie nadaje do sprzedaży w elektrowniach, to trzeba go sprzedać do gospodarstw domowych - podkreślił w środę wiceminister klimatu i środowiska Krzysztof Bolesta. Dodał, że najgorszej jakości węgiel nie...

Ministerstwo Klimatu i Środowiska 11 czerwca 2024 r. przedstawiło skorygowaną propozycję przepisów dotyczących norm jakości węgla. Podobnie jak poprzednia, spotkała się ona z krytyką ze strony branży oraz związkowców. Propozycja resortu zakłada, że pierwsze zmiany norm jakości węgla zaczęłyby obowiązywać 1 grudnia 2024 r., a nie – jak początkowo zakładano – 1 września 2024 r. Wydłużono także terminy obowiązywania norm dla węgla, który nie jest wykorzystywany w klasowych urządzeniach grzewczych.

Związkowcy zapowiedzieli na piątek protest przed MKiŚ w Warszawie. Jednym z postulatów jest wycofanie się resortu z propozycji dotyczącej norm jakości węgla. Będą protestowali również przeciwko planom wyłączania tzw. dwusetek, czyli bloków węglowych 200 MW, oraz domagali się uruchomienia nowej odkrywki w Złoczewie.

Przewodniczący „Sierpnia 80” zapowiedział, że na manifestacji przed MKiŚ pojawią się także rolnicy, którzy odczują wzrost cen węgla, spowodowany proponowanymi normami jakości.

Poleć
Udostępnij