Związki zawodowe apelują o podwyżki

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
12-01-2016,13:50 Aktualizacja: 12-01-2016,14:23
A A A

O podwyżki wynagrodzeń, które pozwalałyby na odprowadzanie wyższych składek emerytalnych i przez to wzmacniałyby system oraz ustalenie stażu pracy uprawniającego do emerytury - zaapelowali we wtorek przedstawiciele związków zawodowych.

Sejmowa komisja polityki społecznej i rodziny przeprowadziła wysłuchanie publiczne prezydenckiego projektu zmian w ustawie emerytalnej. Projekt przywraca niższy wiek przechodzenia na emeryturę - 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn.

emerytura,renta,prezydent,prawo,przepisy,rolnictwo,praca

Obniżenie wieku emerytalnego tak, ale po analizie skutków ekonomicznych

Krajowa Rada Izb Rolniczych przekazała uwagi do prezydenckiego projektu ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Zdaniem samorządu rolniczego, obniżenie wieku...

Forum Związków Zawodowych i NSZZ "Solidarność" opowiada się za ustaleniem stażu pracy pozwalającego na przechodzenie na emeryturę - niezależnie od wieku - na 35 lat składkowych dla kobiet i 40 lat dla mężczyzn.

OPZZ uważa, że staż powinien wynosić 40 lat niezależnie od płci, ale w okresach składkowych należałoby uwzględnić czas urlopu wychowawczego oraz zwolnień lekarskich po wypadku przy pracy i w przypadku choroby zawodowej.

Związki poparły proponowaną przez prezydenta zmianę, ale argumentowały, że najważniejszą sprawą jest zapewnienie większych wpływów do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, co ustabilizowałoby go. Taką stabilizację zapewniłby wzrost wynagrodzeń, od których odprowadzane są składki oraz zwiększenie płacy minimalnej do poziomu 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia - przekonywali związkowcy.  

Apelowali też, by likwidować sytuacje, w których składka nie jest opłacana, lub jest zmniejszana np. przy zbiegu różnych form zatrudnienia.
emerytury, renty, rada ministrów, jednorazowy dodatek

Emeryci i renciści mają dostać jednorazowy dodatek

W marcu 2016 roku niektórzy emeryci i renciści otrzymaliby jednorazowy dodatek w wysokości 100-350 zł - przewiduje projekt ustawy przyjęty przez rząd. "Na ten cel trzeba będzie przeznaczyć 1,4 mld zł. Pieniądze powinny trafić do ok. 6,5...

Krzysztof Baszczyński, wiceprezes Związku Nauczycielstwa Polskiego zwracał uwagę na szczegółowe zapisy projektu, które mogą pogorszyć sytuację nauczycielek, które urodziły się w 1955 i 1956 roku. Specyficzna sytuacja tych roczników wynika ze zbiegu przepisów dotyczących podwyższenia wieku emerytalnego i zapisów emerytalnych z Karty Nauczyciela. Apelował, aby w pracach legislacyjnych wprowadzić przejściowy przepis, który nie będzie krzywdził takich osób.

- Projekt stanowiska rządu do prezydenckiego projektu ustawy zakłada, że będzie ono pozytywne – powiedział Marcin Zieleniecki, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej. Zaznaczył, że formalnego stanowiska jeszcze nie ma, ale - jak powiedział PAP - może ono być przedmiotem posiedzenia rządu.

Anna Surówka-Pasek, prezydencka minister zaznaczyła, że wcześniejszy wiek przejścia na emeryturę jest uprawnieniem, a nie obowiązkiem pracownika. A Beata Mazurek (PiS), szefowa komisji zapowiedziała, że wnioski zgłoszone podczas wysłuchania będą podstawą dyskusji posłów podczas kolejnego posiedzenia dotyczącego projektu ustawy.

Poleć
Udostępnij