Zupy piwne wyróżnione. Trafiły na ministerialną listę przysmaków
Prowadzona przez ministerstwo rolnictwa Lista Produktów Tradycyjnych wzbogaciła się o kolejny przysmak z województwa zachodniopomorskiego - bełczańskie zupy piwne.
Uroczyste wręczenie listu gratulacyjnego Grażynie Zarembie-Szubie, wnioskodawczyni odbyło się w Łobzie. Jarosław Rzepa, wicemarszałek województwa z uznaniem odnosił się do jej zaangażowania w pielęgnowanie tradycji wytwarzania bełczańskich zup piwnych.
Lista tradycyjnych przysmaków wciąż rośnie
- Cieszę się, że pani trud docenił także minister rolnictwa i rozwoju wsi. To już 41 produkt z województwa zachodniopomorskiego wpisany na ministerialną listę - mówił samorządowiec.
Jaka jest historia tego przysmaku? "W dawnej kuchni pomorskiej piwo było najpopularniejszym napojem gaszącym pragnienie, ale przede wszystkim stanowiło bazę do przygotowywania zup. Po wprowadzeniu do jadłospisu kawy i herbaty znaczenie piwa zaczęło maleć. Jednak trunek ten dalej stanowił bazę do przygotowywania piwnych zup i polewek, co było szczególnie widoczne na szczecińskiej wsi. W celu wzmocnienia wartości odżywczych, a przede wszystkim uzupełnienia braku mięsa, dodawano do zup chleb" - opisuje serwis prasowy zachodniopomorskiego urzędu marszałkowskiego.
Współcześnie pod nazwą produktu bełczańskie zupy piwne, na bazie piwa ciemnego lub jasnego, wytwarzane są trzy rodzaje zup: piwna z chlebem i dodatkiem śledzia, piwna na mleku i piwo na ciepło z żytnim chlebem.
Lista Produktów Tradycyjnych liczy już 1698 pozycji. Najwięcej frykasów (219) zgłosiło Podkarpacie. Wiceliderem jest Małopolska (198), skąd pochodzą m.in. zarejestrowane ostatnio: kiełbasa małopolska, boczek domowy z Kasinki oraz synecka tradycyjna z Kasinki.