Żubry buszują w rzepaku
Kilkadziesiąt żubrów przeniosło się z Puszczy Białowieskiej na prywatne pola w okolicach Bielska Podlaskiego. Efektem jest konflikt z odnotowującymi rokrocznie ogromne straty finansowe rolnikami.
Żubr jest gatunkiem sztandarowym dla ochrony polskiej przyrody, jednak z uwagi na specyfikę gatunku wymaga on odpowiedniego nadzoru.
Będą strzelać do żubrów. Zwierzęta czynią sporo szkód w uprawach
Żerują na prywatnych polach, powodując szkody w uprawach.
Z taką właśnie sytuacją mamy obecnie do czynienia w okolicach Bielska Podlaskiego, gdzie od 2015 r. kilkadziesiąt żubrów na stałe przebywa na prywatnych polach. W 2017 r. kwota wypłaconych odszkodowań w okolicach Puszczy Białowieskiej za szkody od żubra przekroczyła milion złotych, a i tak nie odzwierciedla to w pełni poniesionych strat. Brak odpowiednich działań spowodował kilkunastokrotny wzrost szkód w ciągu ostatnich trzech lat, a ich wartość ciągle rośnie - informuje serwis Lasów Państwowych.
Warto też pamiętać, że taka nienaturalna, wysokokaloryczna dieta ma negatywny wpływ na zdrowie żubra, którego układ pokarmowy przystosowany jest do pożywienia składającego się z traw, roślin zielnych oraz pędów drzew i krzewów.
[WIDEO] Żubry poza Puszczą Białowieską to straty dla okolicznych rolników
8 żubrów trafi do Puszczy Augustowskiej. Nie będą przeszkadzać rolnikom
Wśród proponowanych rozwiązań znajdują się: budowa brogów i innych miejsc dokarmiania, aby skupiać zwierzęta w miejscach dla nich przeznaczonych, płoszenie żubrów oraz regulacja ich liczebności (przez odłowy lub, w ostateczności, eliminację niektórych osobników - to ostatnie odbywałoby się na wniosek Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Białymstoku).
Formalny nadzór nad wszystkimi żubrami z Puszczy Białowieskiej sprawuje Białowieski Park Narodowy.
- W tej chwili w Europie nie ma możliwości zostawienia obszaru bez ingerencji człowieka, zatem dzikie zwierzęta i człowiek muszą współdzielić przestrzeń. A chodzi o to, że pojemność środowiska dla żubra jest pojemnością mierzoną akceptacją społeczną - mówi prof. dr hab. Wanda Olech-Piasecka, dziekan Wydziału Nauk o Zwierzętach Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego i prezes Stowarzyszenia Miłośników Żubrów, koordynator merytoryczny projektu.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś