Żubry buszują w rzepaku

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: LP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
05-02-2018,15:30 Aktualizacja: 05-02-2018,15:32
A A A

Kilkadziesiąt żubrów przeniosło się z Puszczy Białowieskiej na prywatne pola w okolicach Bielska Podlaskiego. Efektem jest konflikt z odnotowującymi rokrocznie ogromne straty finansowe rolnikami.

Żubr jest gatunkiem sztandarowym dla ochrony polskiej przyrody, jednak z uwagi na specyfikę gatunku wymaga on odpowiedniego nadzoru.

odstrzał żubrów, żubry, lasy państwowe, Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska, anna malinowska

Będą strzelać do żubrów. Zwierzęta czynią sporo szkód w uprawach

Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wydała zgody na eliminacje niektórych żubrów żyjących w Puszczy Knyszyńskiej i w Puszczy Boreckiej - poinformowały Lasy Państwowe. Rzeczniczka przedsiębiorstwa dodała, że zgoda obejmuje odstrzał...
Pozostawiona bez opieki zwiększająca się z roku na rok populacja poszukuje nowych miejsc żerowania i zwierzęta w niekontrolowany sposób opuszczają tereny dla nich przeznaczone.

Żerują na prywatnych polach, powodując szkody w uprawach.

Z taką właśnie sytuacją mamy obecnie do czynienia w okolicach Bielska Podlaskiego, gdzie od 2015 r. kilkadziesiąt żubrów na stałe przebywa na prywatnych polach. W 2017 r. kwota wypłaconych odszkodowań w okolicach Puszczy Białowieskiej za szkody od żubra przekroczyła milion złotych, a i tak nie odzwierciedla to w pełni poniesionych strat. Brak odpowiednich działań spowodował kilkunastokrotny wzrost szkód w ciągu ostatnich trzech lat, a ich wartość ciągle rośnie - informuje serwis Lasów Państwowych.

Warto też pamiętać, że taka nienaturalna, wysokokaloryczna dieta ma negatywny wpływ na zdrowie żubra, którego układ pokarmowy przystosowany jest do pożywienia składającego się z traw, roślin zielnych oraz pędów drzew i krzewów.

[WIDEO] Żubry poza Puszczą Białowieską to straty dla okolicznych rolników


puszcza augustowska, żubry, Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Białymstoku, wanda olech, Krzysztof Żoch

8 żubrów trafi do Puszczy Augustowskiej. Nie będą przeszkadzać rolnikom

Za kilka tygodni w Puszczy Augustowskiej zamieszka 8 żubrów. Stanie się to nieco później niż planowano, ale Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Białymstoku wydała właśnie zezwolenie na przewiezienie zwierząt z Puszczy Boreckiej....
W ramach projektu "Kompleksowa ochrona żubra przez Lasy Państwowe" prowadzone są działania mające na celu złagodzenie konfliktu oraz ochronę zdrowia i poprawę warunków bytowania żubrów. Ze wszystkimi zainteresowanymi rozmawiano o tym na otwartych warsztatach, zorganizowanych pod Bielskiem w listopadzie 2017 r.

Wśród proponowanych rozwiązań znajdują się: budowa brogów i innych miejsc dokarmiania, aby skupiać zwierzęta w miejscach dla nich przeznaczonych, płoszenie żubrów oraz regulacja ich liczebności (przez odłowy lub, w ostateczności, eliminację niektórych osobników - to ostatnie odbywałoby się na wniosek Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Białymstoku).

Formalny nadzór nad wszystkimi żubrami z Puszczy Białowieskiej sprawuje Białowieski Park Narodowy.

- W tej chwili w Europie nie ma możliwości zostawienia obszaru bez ingerencji człowieka, zatem dzikie zwierzęta i człowiek muszą współdzielić przestrzeń. A chodzi o to, że pojemność środowiska dla żubra jest pojemnością mierzoną akceptacją społeczną - mówi prof. dr hab. Wanda Olech-Piasecka, dziekan Wydziału Nauk o Zwierzętach Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego i prezes Stowarzyszenia Miłośników Żubrów, koordynator merytoryczny projektu.

Poleć
Udostępnij