Zbiory zbóż minimalnie niższe od zeszłorocznych. Zawiodły oziminy
Główny Urząd Statystyczny (GUS) przedstawił szacunek głównych ziemiopłodów rolnych i ogrodniczych w 2024 r. Według jego wyliczeń, zbiory zbóż ogółem sięgnęły 35,3 mln t, tj. o ok. 2 proc. mniej od zbiorów ubiegłorocznych.
„Wcześnie rozpoczęta wegetacja oraz późniejszy przebieg warunków pogodowych ze średnimi miesięcznymi temperaturami powietrza powyżej normy, przy jednocześnie niskich opadach deszczu, doprowadziły do szybszego dojrzewania zbóż. Żniwa jęczmienia ozimego rozpoczęto już w drugiej dekadzie czerwca. Prace żniwne powszechnie prowadzono w drugiej połowie lipca. W pierwszej dekadzie sierpnia na obszarze całego kraju zakończono żniwa zbóż ozimych i jarych” – wskazuje GUS.
Zboża, ziemniaki, żywiec, mleko – tak płacono w skupach i na targowiskach
Na podstawie prowadzonych szacunków, ocenia, że powierzchnia uprawy zbóż ogółem w 2024 r. wyniosła około 7,1 mln ha, w tym powierzchnia zasiewów zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi - około 5,7 mln ha, z tego:
• pszenicy - ok. 2,4 mln ha;
• żyta - ok. 0,7 mln ha;
• jęczmienia - ok. 0,7 mln ha;
• owsa ponad - 0,5 mln ha;
• pszenżyta - ok. 1,2 mln ha;
• mieszanek zbożowych - ok. 0,3 mln ha.
„Szacuje się, że plony zbóż ogółem (łącznie z kukurydzą na ziarno, gryką, prosem i pozostałymi roślinami zbożowymi) wyniosą ok. 49,3 dt/ha, tj. o 0,6 dt/ha (o 1 proc.) mniej od plonów ubiegłorocznych, a plony zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi wyniosą 44,5 dt/ha, tj. o 1,1 dt/ha (o 2 proc.) mniej od plonów z roku ubiegłego” – podaje GUS.
Jak informuje w swoim dokumencie, plony zbóż ozimych łącznie z ozimymi mieszankami zbożowymi oszacowano na 47,3 dt/ha, tj. o 1,5 dt/ha (o 3 proc.) mniej od plonów z roku ubiegłego. Plony zbóż jarych łącznie z jarymi mieszankami zbożowymi oszacowano na 34,6 dt/ha, tj. o 0,6 dt/ha (o 2 proc.) więcej od plonów ubiegłorocznych.
Zbiory zbóż ogółem (łącznie z kukurydzą na ziarno, gryką, prosem i pozostałymi roślinami zbożowymi) ocenia się na ok. 35,3 mln t, tj. o 0,6 mln t (o 2 proc.) mniej w stosunku do zbiorów ubiegłorocznych. Zbiory zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi oszacowano na 25,4 mln t, tj. o 1,1 mln t (o 4 proc.) mniej w porównaniu do zbiorów ubiegłorocznych. Zbiory zbóż ozimych wyszacowano na 21,1 mln t, tj. o 1,2 mln t (o 5 proc.) mniej od zbiorów z roku ubiegłego. Zbiory zbóż jarych łącznie z jarymi mieszankami zbożowymi wyszacowano na 4,3 mln t, tj. o blisko 0,05 mln t (o 1 proc.) więcej od zbiorów z roku ubiegłego.
Zbiory innych płodów rolnych wyglądały według GUS tak:
Minister: zboże nie jest przetwarzane na mięso, powstają zapasy, które trzeba wyeksportować
- zbiory rzepaku i rzepiku ocenia się na ok. 3,3 mln t, tj. o ok. 11 proc. mniej od zbiorów ubiegłorocznych;
- zbiory ziemniaków (łącznie z produkcją w ogrodach przydomowych) szacuje się na ok. 5,8 mln t, tj. o ok. 5 proc. więcej od zbiorów uzyskanych w roku ubiegłym;
- zbiory buraków cukrowych ocenia się na ok. 18,6 mln t, tj. o ok. 10 proc. więcej od zbiorów uzyskanych w 2023 roku;
- produkcję warzyw gruntowych ocenia się na ok. 3,8 mln t, tj. na poziomie zbliżonym do roku ubiegłego;
- zbiory owoców z drzew wyniosą blisko 3,6 mln t, tj. o ponad 17 proc. mniej od produkcji ubiegłorocznej;
- zbiory owoców z krzewów owocowych i plantacji jagodowych szacuje się na niespełna 0,5 mln t, tj. o ok. 13 proc. mniej od zbiorów w 2023 roku
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś