Zające przygotowują do życia w naturze i wypuszczają na wolność
Od 2010 roku na Lubelszczyźnie wypuszczono na wolność ok. 1800 zajęcy, kupionych od hodowców i przygotowanych do życia w naturze. W latach 2010-2017 w ramach programu odbudowy populacji tych zwierząt wydano ponad 760 tys. zł.
Program prowadzi samorząd woj. lubelskiego we współpracy z leśnikami, myśliwymi i naukowcami. Zające są kupowane od hodowców jesienią i umieszczane w specjalnie wybudowanych wolierach adaptacyjnych, czyli ogrodzonych i zabezpieczonych przed drapieżnikami obszarach o powierzchni ok. 1 ha - informuje onet.pl
Myśliwi wypuścili zające na pola i łąki
Tam przez kilka miesięcy opiekują się nimi leśnicy lub myśliwi kół łowieckich, a stan zdrowia zwierząt monitorują lekarze weterynarii. Gotowe do samodzielnego życia na wolności zające wczesną wiosną są wypuszczane.
W ostatniej edycji programu do dziewięciu wolier trafiło 360 zajęcy (po 40 sztuk). Urządzono je w powiatach bialskim, chełmskim, hrubieszowskim, lubartowskim, ryckim i tomaszowskim. Na przełomie stycznia i lutego zwierzęta zostały wypuszczone na wolność.
Grzegorz Kapusta, wicemarszałek województwa lubelskiego podkreśla, że zwierzęta w większości dobrze zaaklimatyzowały się w naturalnym środowisku, a w obwodach łowieckich, gdzie był realizowany program, średnie zagęszczenie zajęcy na 100 hektarów wzrosło z 3,3 sztuk w 2011 roku do 14 w grudniu 2015 roku.
Na tych obszarach, gdzie realizowany jest program, obowiązuje zakaz polowań na zające, a myśliwi zajmują się redukcją liczby drapieżników.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś
źródło: onet.pl