Wzrost gospodarczy za słaby, by trwale obniżyć bezrobocie

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
30-06-2015,15:10 Aktualizacja: 30-06-2015,15:24
A A A

Wskaźnik Rynku Pracy (WRP), informujący o przyszłych zmianach dotyczących bezrobocia wzrósł w czerwcu o 0,1 pkt. - podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych.

Autorzy badania przypomnieli, że stopa bezrobocia w maju spadła w porównaniu z kwietniem o 0,4 pkt. proc. i wyniosła 10,8 proc. Z kolei po wyeliminowaniu w obu miesiącach wpływu czynników sezonowych bezrobocie wyniosło 10,9 proc. "Świadczy to o tym, że wzrost gospodarczy jest zbyt słaby, aby trwale obniżyć bezrobocie" - stwierdzili.

"Korzystne działanie czynników sezonowych na rynku pracy potrwa do października, a przy sprzyjających dla budownictwa warunkach pogodowych do listopada. W ostatnich miesiącach roku, kiedy ich wpływ w budownictwie, turystyce i przetwórstwie spożywczym nie będzie miał tak dużego znaczenia, problemy na rynku pracy mogą się nasilić" - zwracają uwagę eksperci.

stopa bezrobocia, ministerstwo pracy, władysław kosiniak-kamysz

Bezrobocie jednak poniżej 11 procent

W maju stopa bezrobocia wyniosła 10,8 proc. wobec 11,2 proc. w kwietniu - wynika ze wstępnych szacunków, które przedstawiło w środę Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Dane te odpowiadają tendencjom przyjętym w założeniach do...

Z zaprezentowanych danych wynika, że spośród składowych WRP cztery oddziałują obecnie w kierunku spadku jego wartości, a tym samym zapowiadają poprawę na rynku pracy. Z kolei dwie oddziałują w kierunku jego wzrostu. Dwie następne pozostają neutralne dla wartości wskaźnika.

"Do czynników pozytywnie oddziałujących na rynek pracy zaliczyć należy wzrost pozytywnych ocen menedżerów przedsiębiorstw na temat rozwoju sytuacji gospodarczej w kraju i kondycji ekonomicznej w ich firmach. Oceny te poprawiają się drugi miesiąc z rzędu, po dość długim, bo trwającym od blisko roku okresie stagnacji" - napisano w komentarzu.

"Większy optymizm przedsiębiorców nie przekłada się jednak na wzrost chęci do zatrudniania. Menedżerowie w tej kwestii zachowują powściągliwość. Od blisko roku odsetek firm planujących redukcję zatrudnienia jest niemal taki sam jak odsetek firm planujących wzrost liczby pracowników" - dodano.

Z danych wynika ponadto, że zwolnienia przewidywane są przede wszystkim w jednostkach dużych, a średnie firmy przewidują wzrost liczby pracowników.

"W układzie branżowym redukcji zatrudnienia spodziewać należy się w firmach tekstylnych i odzieżowych oraz w branży przetwarzającej koks i ropę naftową. Wzrost liczby pracowników przewidywany jest w przemyśle farmaceutycznym oraz w firmach przetwarzających surowce mineralne i niemetaliczne" - czytamy na koniec w dokumencie.

Poleć
Udostępnij