Wspólna Polityka Rolna nie rozwiąże problemów obszarów wiejskich
Fundusze naprawcze powinny być w możliwie największej części skierowane na obszary wiejskie m.in. na cel odbudowy przetwórstwa lokalnego - podkreślił Janusz Wojciechowski, komisarz UE do spraw rolnictwa na debacie z członkami Komitetu Regionów. Chodzi o środki z funduszu odbudowy po koronakryzysie.
Zdaniem polityka, jeśli rolnicy będą mieli gdzie sprzedać produkty, jeżeli bardziej się zorientujemy na lokalne rynki, będziemy premiować gospodarzy, którzy dostarczają towary do lokalnych przetwórni, a z nich świeża żywność będzie dostarczana na rynki, to "możemy osiągnąć wiele dobrego".
Wspólna Polityka Rolna powinna mieć odpowiedni budżet
- To jest priorytetem KE i wieżę głęboko, że to się przyczyni do rozwoju obszarów wiejskich - zaznaczył.
Podczas debaty z samorządowcami dużo uwagi poświęcono digitalizacji na obszarach wiejskich. Wojciechowski deklarował, że to jest jeden z priorytetów unijnej polityki i UE chce osiągnąć tu "bardzo duży postęp".
- Nie będzie innowacji w rolnictwie, na obszarach wiejskich, jeżeli tego nie poprawimy. To jest zawarte w rekomendacjach do państw członkowskich, związanych z ich planami strategicznymi, dotyczącymi rozwoju obszarów wiejskich - wyjaśnił.
Komisarz podkreślił, że Wspólna Polityka Rolna nie jest jedyną polityką adresowaną do obszarów wiejskich.
- Przypomnę tylko art. 174 Traktatu, który definiuje cele polityki spójności. Tam obszary wiejskie wymienione są na pierwszym miejscu, obok poprzemysłowych i o niekorzystnych warunkach geograficznych, czy przyrodniczych. Obszary wiejskie powinny być traktowane ze szczególną uwagą, tak mówi Traktat - mówił.
Morawiecki: Wspólna Polityka Rolna UE musi być kontynuowana i rozwijana
Zdaniem Wojciechowskiego w praktyce bywa z tym różnie i możemy zaobserwować tendencję do pozostawiania wszystkiego wspólnej polityce rolnej, w związku z tym z WPR czasami są finansowane wydatki, które właściwe są zaprzeczeniem rolnictwa.
- Jeśli się np. wspiera rolników, którzy przestają być rolnikami i podejmują inną działalność, to bardzo często potrzebują wsparcia, ale nie powinno być to wsparcie ze środków rolniczych, tylko właśnie z Europejskiego Funduszu Społecznego, ze środków polityki spójności - ocenił.
Unijny komisarz podkreślił, że chce bardzo mocno podnosić tę kwestię.
- Musimy patrzeć na obszary wiejskie, widząc wszystkie możliwe polityki unijne a nie tylko Wspólną Politykę Rolną. Ona sama nie będzie w stanie sprostać tym wszystkim ogromnym wyznawaniom, które mamy na obszarach wiejskich: wykluczenie komunikacyjne, wykluczenie internetowe, ucieczka młodych ludzi ze wsi. (…) Musi być pełna synergia i użycie wszystkich możliwych środków - ocenił.
Wartość unijnego budżetu UE na lata 2021-2027, w którym zawarte są m.in. środki na Wspólną Politykę Rolną, wyniesie 1,074 bln euro, a funduszu odbudowy 750 mld euro. Środki z drugiej puli mają pomóc w naprawieniu szkód gospodarczych i społecznych, jakie wyrządziła pandemia koronawirusa.
- Rolnictwo bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś