Wścieklizna pojawiła się po wielu latach. Wyznaczona została strefa zagrożona

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
27-09-2018,10:10 Aktualizacja: 27-09-2018,10:29
A A A

W miejscowości Orchówek (pow. włodawski, woj. lubelskie) znaleziono padłego lisa chorego na wściekliznę. Służby weterynaryjne wprowadziły strefę zagrożoną, obejmującą część gminy i miasta Włodawa. Mieszkańców obowiązują nakazy i zakazy.

- Jesteśmy zaskoczeni tym przypadkiem wścieklizny - mówi w rozmowie z Polskim Radiem Lublin nadleśniczy Andrzej Milaniuk z Nadleśnictwa Sobibór, na terenie którego stwierdzono chorobę.

wścieklizna, szczepionka, lisy, małopolskie, szczepionka dla lisów, wścieklizna w lesie

Lisy zostaną zaszczepione przeciw wściekliźnie

Lisy wolno żyjące w Małopolsce zostaną zaszczepione przeciw wściekliźnie - podały małopolskie służby weterynaryjne w komunikacie. Dzięki tym działaniom w regionie systematycznie maleje liczba przypadków tej choroby wśród dzikich...

- Już od wielu lat lisy i nie tylko, są regularnie szczepione przeciwko wściekliźnie. Być może to zwierzę przyszło zza granicy. Odkąd jestem w Sobiborze, od sześciu lat, nie było jeszcze takiego przypadku - dodaje.

Dariusz Suchodolski, kierownik zespołu ds. zdrowia i ochrony zwierząt w Wojewódzkim Inspektoracie Weterynarii w Lublinie informuje, że określono obszar zagrożony na terenie 5 kilometrów wokół ogniska w miejscowości Orchówek.

Nakazuje się tam trzymanie psów na uwięzi, a kotów w zamknięciu oraz poddanie psów doszczepieniu ochronnemu. Jednocześnie zakazuje się urządzania polowań, pozostawiania zwierząt gospodarskich i domowych na pastwiskach.

- Wścieklizna jest bardzo groźną chorobą atakującą wszystkie ssaki, łącznie z człowiekiem. Jest nieuleczalna i ciągle jest zagrożeniem - ostrzega Arnold Sawicki, zastępca powiatowego lekarza weterynarii w Chełmie.

Rozporządzenie o strefie zagrożonej wścieklizną łącznie ze wszystkimi nakazami i zakazami warunkami obowiązuje do odwołania. Przypadek z Orchówka świadczy o tym, że wirus ciągle utrzymuje się w środowisku.
 

źródło: Polskie Radio Lublin

Poleć
Udostępnij