Wiosenne szczepienia lisów na Mazowszu

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
08-04-2018,15:00 Aktualizacja: 08-04-2018,9:21
A A A

Między 7 a 20 kwietnia Wojewódzki Inspektorat Weterynarii przeprowadza akcję szczepienia przeciwko wściekliźnie lisów wolno żyjących, w wybranych powiatach Mazowsza - poinformowała rzeczniczka Wojewody Mazowieckiego w komunikacie.

W okolicach Warszawy szczepienia będą miały miejsce w powiecie wołomińskim i otwockim.

Akcja szczepienia dotyczy też powiatów: białobrzeskiego z wyłączeniem gminy Promna, garwolińskiego, kozienickiego, lipskiego, łosickiego, mińskiego, ostrowskiego, otwockiego, przysuskiego, radomskiego i miasta Radom, siedleckiego i miasta Siedlce, sokołowskiego, szydłowieckiego, węgrowskiego, wołomińskiego, wyszkowskiego, zwoleńskiego.

wścieklizna, szczepionka, lisy, małopolskie, szczepionka dla lisów, wścieklizna w lesie

Lisy zostaną zaszczepione przeciw wściekliźnie

Lisy wolno żyjące w Małopolsce zostaną zaszczepione przeciw wściekliźnie - podały małopolskie służby weterynaryjne w komunikacie. Dzięki tym działaniom w regionie systematycznie maleje liczba przypadków tej choroby wśród dzikich...
Szczepionka zrzucana będzie z samolotów na lasy, pola i łąki. Przynęty ze szczepionką nie wolno dotykać. Zwierzęta nie przyjmą tych z zapachem człowieka. Przez dwa tygodnie od wyłożenia szczepionki należy zachować ostrożność podczas wyprowadzania zwierząt.

Szczepienie wykonuje się przy użyciu doustnej szczepionki umieszczonej we wnętrzu przynęty w kształcie krążka, koloru brunatno-zielonego o zapachu rybnym. Zrzuty nie obejmują zbiorników wodnych, dróg i terenów zabudowanych. Szczepionka uodparnia wyłącznie lisy.

Każdy kto miałby styczność ze szczepionką, powinien niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Należy także zwrócić uwagę na domowe zwierzęta, których ewentualny kontakt z preparatem należy zgłosić lekarzowi weterynarii.

Lis jest zwierzęciem wolno żyjącym, najbardziej podatnym na zakażenie wirusem wścieklizny. Regularne szczepienia zmniejszają ryzyko zachorowań. Dzięki nim w województwie mazowieckim nie odnotowano w ostatnich latach żadnego przypadku zarażenia lisa wścieklizną. Realizację programu szczepień lisów przeciwko wściekliźnie rozpoczęto w Polsce w 1993 r.

Poleć
Udostępnij