Wielu chętnych na emeryturę. Tysiące wniosków dziennie trafiają do ZUS

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
27-09-2017,10:15 Aktualizacja: 27-09-2017,10:30
A A A

Ponad 176 tys. 250 osób złożyło do 25 września swoje pierwsze wnioski o emeryturę - poinformowała w środę Elżbieta Rafalska, minister pracy. 1 października wchodzą w życie przepisy przywracające wiek emerytalny: 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.

Polityk powiedziała w radiowej "Jedynce", że olbrzymie tempo składania wniosków w pierwszych dniach - gdy wpływało ich dziennie po dwadzieścia parę tysięcy - znacząco zmalało. Według minister, średnio składa je teraz poniżej 10 tys. osób dziennie.

emerytury, renty, zus, świadczenia, elżbieta rafalska, ministerstwo pracy

Rafalska zapewnia: system emerytalny nie bankrutuje

W Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nie są prowadzone jakiekolwiek prace zmierzające do wprowadzenia emerytur obywatelskich - oświadczyła Elżbieta Rafalska, szefowa resortu. Podkreśliła, że nie jest też prawdą, jakoby system...

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej przypomniała też, że z nowych przepisów dotyczących emerytur może skorzystać ok. 331 tys. osób. Jak wyjaśniła, jest to grupa, która nabywa uprawnienia w związku z przywróceniem obniżonego wieku emerytalnego, ale stanowi 82 proc. ogółu wszystkich uprawnionych, bo zwykle ok. 18 proc. pozostaje dalej w pracy. Dodała, że z jej szacunków wynika, że obecnie ok. 25 proc. uprawnionych może pozostać na rynku pracy.

- Być może to przejście na emeryturę będzie się odbywało etapowo, spokojnie - podkreśliła Rafalska, dodając, że część osób uprawnionych do emerytury będzie chciało pracować do końca bieżącego roku, a część poczeka na waloryzację.

1 października w życie wejdą przepisy, które przywracają wiek emerytalny: 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Jest to powrót do stanu sprzed reformy z 2012 r., która wprowadziła stopniowe podwyższanie wieku emerytalnego do 67 lat bez względu na płeć. Wnioski emerytalne o przejście na emeryturę według nowych zasad można składać od 1 września.

Rząd zachęca, aby odłożyć decyzję o przejściu na emeryturę. Resort rodziny i pracy zwraca uwagę, że odroczenie tej decyzji o jeden rok będzie skutkować zwiększeniem świadczenia o ok. 8 proc. Szefowa MRPiPS wielokrotnie podkreślała też, że możliwość przejścia na emeryturę wraz z 1 października "to prawo, nie obowiązek".

Poleć
Udostępnij