W Polsce utrzymuje się tendencja malejącego bezrobocia
Wskaźnik Rynku Pracy informujący z wyprzedzeniem o przyszłych zmianach w wielkości bezrobocia w lipcu zmalał o 0,1 pkt. Utrzymuje się tendencja malejąca wskaźnika, a co za tym idzie również bezrobocia - poinformowało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych.
Zgodnie z informacją BIEC w czerwcu Wskaźnik Rynku Pracy (WRP), informujący z wyprzedzeniem o przyszłych zmianach w wielkości bezrobocia, osiągnął 77 pkt, a w maju 77,1 pkt.
Stopa bezrobocia w czerwcu na 8,8 procenta
W komunikacie wskazano, że stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w czerwcu 8,8 proc., a po uwzględnieniu czynników sezonowych przyjęła wartość 9,1 proc. malejąc w ujęciu miesięcznym o 0,1 punktu procentowego. W czerwcu, w porównaniu do maja br., wzrosła liczba osób, które wyrejestrowały się z zasobu bezrobotnych z tytułu podjęcia zatrudnienia.
Od 1 września umowa o pracę na piśmie przed podjęciem zatrudnienia
"W czerwcu w urzędach pracy zarejestrowano o ponad 30 tys. więcej ofert pracy niż w maju br. (wzrost na poziomie 30 proc.). Co więcej, liczba ofert pracy skierowanych do urzędów pracy w czerwcu była najwyższą odnotowaną w tym roku (nieznacznie wyższa od rekordowego poziomu 140 tys. zarejestrowanych w lutym br.)" - zauważono.
BIEC wskazał, że również Barometr Ofert Pracy obrazujący liczbę wakatów dostępnych w internecie wzrósł w czerwcu. Wzrost ten - zdaniem analityków biura - nie był jednak tak spektakularny, jak ten dotyczący wakatów, o których informacje trafiają do powiatowych urzędów pracy. "Wskazuje to na odmienne zachowanie różnych segmentów rynku wakatów" - oceniono.
12 złotych za godzinę pracy to będzie minimalna płaca
"Ogólna poprawa sytuacji na rynku pracy ma też przełożenie na zmiany struktury zasobu bezrobotnych. Wciąż spada liczba bezrobotnych zwolnionych z przyczyn leżących po stronie zakładów pracy. Ponadto zmalała liczba bezrobotnych będących w szczególnej sytuacji na rynku pracy. Zmiany dotknęły głównie bezrobotnych młodych, powyżej 50 roku życia oraz długotrwale bezrobotnych" - zauważono.
Według BIEC najnowsze dane (za maj br.) pokazują utrzymywanie się tendencji do spadku agregatowej kwoty wypłacanych zasiłków dla bezrobotnych. Od marca tempo tego spadku przybrało na sile. Wyjaśniono, że kwota wypłaconych świadczeń jest pochodną liczby bezrobotnych oraz odsetka uprawnionych do zasiłku.
Obniżenie wieku emerytalnego? Wicepremier popiera
Zgodnie z analizą BIEC ogólny klimat koniunktury w sektorze przedsiębiorstw przemysłowych był w czerwcu oceniany pozytywnie i nieco lepiej niż w maju. Ponadto, menedżerowie przedsiębiorstw formułowali pozytywne opinie na temat ogólnej sytuacji gospodarczej kraju.
"Nie miało to niestety zdecydowanego przełożenia na prognozy dotyczące wielkości zatrudnienia. W czerwcu br. ponownie, choć nieznacznie, przeważyła liczba przedsiębiorstw prognozujących spadek liczby pracowników. Zwolnienia zapowiadane są głównie przez jednostki małe (do 49 pracujących), średnie i duże zapowiadają wzrost zatrudnienia, przy czym większe zmiany przewidują jednostki duże" - wskazano w komunikacie.
Dodano, że w ujęciu branżowym największe pozytywne zmiany przewidywane są przez producentów wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych oraz producentów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych. Redukcje zatrudnienia zapowiadają głównie producenci odzieży oraz komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych.