Sytuacja na rynku pracy ma się nadal poprawiać
W marcu stopa bezrobocia ma spadać, a przyjęcia do pracy zapowiadają głównie duże firmy - prognozuje Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC). W lutym stopa bezrobocia spadła z 8,6 do 8,5 proc.
BIEC podaje, że pięć elementów Wskaźnika Rynku Pracy (WRP) - m.in. klimat koniunktury w sektorze przedsiębiorstw czy przepływ pracowników i bezrobotnych - wskazuje na dalszą poprawę na rynku pracy. "Wpływ zmiennych zapowiadających wzrost stopy bezrobocia jest wręcz znikomy" - podkreślono.
Stopa bezrobocia w lutym spadła do 8,5 procenta
Biuro informuje, że ogólny klimat koniunktury w sektorze przedsiębiorstw przemysłowych był w lutym oceniany pozytywnie. "Ocenom tym towarzyszyły pozytywne opinie dotyczące ogólnego stanu gospodarki, co wspólnie miało przełożenie na stosunkowo pozytywne prognozy dotyczące zmian wielkości zatrudnienia" - dodano.
Przyjęcia do pracy oczekiwane są głównie w dużych firmach, zatrudniających 250 i więcej osób, a w trochę mniejszym zakresie - w średnich przedsiębiorstwach. Zwolnienia natomiast zapowiadają małe firmy, zatrudniające do 49 pracowników.
BIEC prognozuje, że największe pozytywne zmiany przewidywane są w branżach: motoryzacyjnej, przy produkcji wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych oraz produkcji chemikaliów i wyrobów chemicznych. Redukcje zatrudnienia zapowiadają głównie producenci odzieży oraz wyrobów tekstylnych.
Biuro dodało, że na pozytywne trendy na rynku pracy wskazuje ponadto czynnik przepływów pracowników i bezrobotnych. W lutym, w porównaniu do stycznia, mniej osób rejestrowało się jako osoby bezrobotne. Podobna liczba osób podjęła zatrudnienie, głównie dzięki zwiększonej liczbie ogłoszeń publikowanych w internecie.
Rząd za dalszymi pracami nad projektem zakazu handlu w niedzielę
W lutym, w porównaniu do stycznia, w urzędach pracy zarejestrowało się też o ok. 30 tys. mniej osób bezrobotnych (spadek na poziomie blisko 15 proc.).
BIEC informuje ponadto, że w lutym pracę znalazło o blisko 8 tys. więcej osób - czyli o 8,5 proc. więcej niż w styczniu. "Jednocześnie to mniej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego (o 15 proc.). Liczba bezrobotnych, którzy miesięcznie podejmują zatrudnienie oscyluje od 2013 roku wokół 100 tys. osób" - zwrócono uwagę.
Biuro wskazało też, że liczba ofert pracy kierowanych do urzędów pracy nie uległa zmianie w ujęciu miesięcznym. Zaznaczono jednak, że od listopada ub.r. utrzymuje się na rekordowym poziomie co najmniej 150 tys. ofert zatrudnienia publikowanych miesięcznie w urzędach pracy.
W lutym o blisko 2 proc. spadła liczba osób zwolnionych z przyczyn leżących po stronie pracodawcy i trend ten utrzymuje się od mniej więcej pół roku.