Susza zbiera także żniwo w lasach

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
19-06-2016,9:00 Aktualizacja: 18-06-2016,20:20
A A A
Wszystko wskazuje na to, że w tym roku rolnicy ponownie będą zmagać się z suszą na polach. Ale i leśnicy mają spore problemy związane z niedoborem wody. Powierzchnię osłabionych w wyniku tego zjawiska drzewostanów sosnowych szacuje się już na na ponad 30 tys. ha. 
 
Zamieranie drzewostanów sosnowych dotyczy terenów podległych regionalnym dyrekcjom Lasów Państwowych w Katowicach, Wrocławiu, Lublinie, Poznaniu i Łodzi.
 
Pracownicy tej ostatniej wyliczyli, że z powodu braku wody uszkodzonych, bądź zamierających jest na jej obszarze blisko 3.800 ha lasu.

susza rolnicza, klimatyczny bilans wodny, niedobór wody

Susza objęła 19 procent gmin. Najbardziej dotyka zboża jare

Według Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa, w ostatnim okresie susza pogłębiła się i występuje w ok. 19 proc. gmin w Polsce na terenie 10 województw. Zagrożone są uprawy zbóż jarych i ozimych, krzewów owocowych i...

- Zamieranie sosny jest bardzo raptownym i intensywnym zjawiskiem. Objawia się nagłym obumieraniem igieł i ich brunatnieniem. Leśnicy obserwują, że zamierają drzewa sosny i świerku głównie w wieku powyżej 60 lat - mówi Hanna Bednarek-Kolasińska, rzecznik prasowy RDLP w Łodzi.
 
Dodaje, że zjawisko - co jest trochę paradoksalne - dotyczy przede wszystkim drzew rosnących na żyznych glebach. To przynosi im teraz zgubę bowiem dotychczas siedliska te obfitowały w wodę, w związku z czym rozbudowany system korzeniowy nie był potrzebny. 
 
Obecnie, gdy latem jest susza, a zimy są bezśnieżne, krótkie korzenie nie mogą pobrać wody z głębszych sfer ziemi. Dość powiedzieć, że według danych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w marcu stan lustra wód gruntowych był o 50 proc. niższy niż o tej samej porze w 2015 r.

susza rolnicza, krir, wiktor szmulewicz, krajowa rada izb rolniczych

Susza może być gorsza niż przed rokiem

W rolnictwie notuje się już pierwsze symptomy suszy i jeśli sytuacja się nie zmieni, jej skutki mogą być gorsze niż rok temu - powiedział w poniedziałek Wiktor Szmulewicz, prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych. - Bardzo duże szkody na plantacjach...
- Proces zamierania drzew jest szczególnie widoczny na granicy polno-leśnej, na odległości do około 50 m od pól w głąb lasu i na wystawie południowej. Takie osłabione i zamierające drzewa, stają się bazą żerową dla szkodników wtórnych, czyli cetyńca większego, rytownika dwuzębnego czy przypłaszczka granatka. Opanowane przez szkodniki drzewa zostaną wycięte, co ma zapobiec niekontrolowanemu rozmnażaniu się szkodników i chronić zdrowe drzewa - wyjaśnia Bednarek-Kolasińska.
 
Szkody spowodowane suszą dotknęły też młodniki i uprawy. - Już teraz na młodych drzewkach leśnicy, zaobserwowali wzmożone występowanie owadów: smolika znaczonego i rytownika dwuzębnego, atakujących osłabione zeszłoroczną suszą drzewka. Liczebność populacji tych szkodników, zagraża trwałości młodych lasów. Leśnicy już podjęli działania poprawiające stan upraw poprzez usuwane zasiedlonych drzewek i ich utylizację - zapewnia rzeczniczka RDLP w Łodzi.
 
Powierzchnię osłabionych w wyniku suszy drzewostanów sosnowych szacuje się dziś na ponad 30 tys. ha. W pierwszym kwartale br. pozyskano łącznie 520 tys. m sześc. posuszu sosnowego (bez wywrotów i złomów), co stanowi 85 proc. pozyskania posuszu w 2015 r.
Poleć
Udostępnij