Spotkanie wojewody z protestującymi rolnikami. "Polityka rolna opiera się na decyzjach Warszawy"
Wojewoda śląski Marek Wójcik poprosił protestujących rolników o przygotowanie poszerzonego stanowiska dotyczącego Zielonego Ładu, jakie będzie mógł przedstawić Ministerstwu Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W poniedziałek spotkał się z nimi w Sali Marmurowej Sejmu Śląskiego. Rozmowy trwały ponad dwie i pół godziny.
W spotkaniu poza wojewodą i protestującymi od kilku miesięcy na terenie województwa śląskiego rolnikami udział wzięli przedstawiciele izby rolniczej oraz instytucji, które na poziomie województwa śląskiego odpowiadają lub mają związek z rolnictwem (np. Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, Wojewódzki Inspektorat Weterynarii w Katowicach, Inspekcja Transportu Drogowego).
„Jedną z wypracowanych dzisiaj kwestii jest przygotowanie takiego poszerzonego stanowiska dotyczącego Zielonego Ładu. Mają to zrobić rolnicy we współpracy z niektórymi instytucjami po to, aby takie stanowisko zostało przedstawione ministrowi rolnictwa, aby wskazać te kwestie, które zdaniem rolników są do poprawy, a które w praktyce funkcjonują” – powiedział Wójcik po zakończeniu spotkania.
Sejmik województwa przyznał 300 tys. zł na zasiłki dla poszkodowanych sadowników
Podkreślił, że problemów związanych m.in. z opłacalnością produkcji rolnej nie da się rozwiązać na poziomie regionalnym, dlatego konieczne jest zaangażowanie resortu rolnictwa i rozwoju wsi. Rolnikom, z którymi spotykał się wcześniej podczas protestów, podziękował za to, że odbywały się one w pokojowej atmosferze.
Jeden z liderów rolniczych protestów w województwie śląskim Piotr Wyciślik powiedział, że jest usatysfakcjonowany spotkaniem w Sejmie Śląskim.
„Nie padły tutaj żadne konkrety, że ktoś jest w stanie coś rozwiązać, bo (…) polityka rolna opiera się na decyzjach Warszawy. Dlatego musimy wypracować pomysły, mechanizmy, które będą przekazywane przez wojewodę do Warszawy. Myślę, że to zacznie przynosić dobre skutki” – powiedział Wyciślik.
Przypomniał, że jednym z postulatów protestujących rolników jest ograniczenie napływu towarów spoza Unii Europejskiej do Polski. Inne dotyczą m.in. poprawy polityki rolnej, która w jego ocenie „leży”, a także zwiększenia opłacalności produkcji rolnej.
Kolejne spotkanie wojewody z protestującymi rolnikami ma odbyć się we wrześniu.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś