Sezon pasterski zainaugurowany. Bacowie otrzymali finansowe wsparcie
Bacowie, juhasi i hodowcy uroczyście zainaugurowali sezon pasterski mszą w sanktuarium Matki Boskiej w Ludźmierzu. Witold Kozłowski, marszałek województwa małopolskiego wręczył bacom symboliczny czek na 1,8 mln zł.
- Województwo Małopolskie realizuje duży program Owca Plus, a jednym z jego komponentów jest tak zwany wypas kulturowy. Program będzie realizował Związek Podhalan. Wypas to także wszystkie tradycje, które związane są z pasterstwem, ale też ile przyjemności dla turysty, który pójdzie szlakiem górskim i przy bacówce może się zatrzymać i skosztować żętycy czy oscypka - mówił marszałek.
Region wspiera hodowlę owiec i kóz. Są pieniądze na pasterstwo
Programem będzie objętych 86 baców, którzy łącznie wypasają 18 tys. owiec na cennych przyrodniczo górskich halach. Wypas kulturowy ma szczególne znaczenie na obszarach cennych przyrodniczo, np. na terenie parków narodowych. Wypas powoduje zwiększenie bioróżnorodności i chroni górskie polany przed zarastaniem.
W Ludźmierzu co roku w okolicach dnia św. Wojciecha inaugurowany jest sezon pasterski. Podczas Wiosennego Święta Bacowskiego przy ludźmierskim sanktuarium święcone są stada owiec.
Zazwyczaj sezon pasterski ruszał w połowie kwietnia - zgodnie z tradycją - po dniu św. Wojciecha. Na tatrzańskich halach zalega jeszcze śnieg, dlatego tegoroczne redyki przypadną w okolicach połowy maja. Wcześniej na hale wyjdą bacowie z owcami w Beskidach.
Miłośnicy oscypków będą musieli poczekać na pierwsze sery z bacówek. Oscypek musi zawierać bowiem przynajmniej 60 proc. mleka owczego, a pozostałym jego składnikiem może być mleko pochodzące od krowy rasy czerwonej.
Oscypki z bacówek w jednolitym opakowaniu
Od 2008 roku oscypek jest wpisany na unijną listę produktów tradycyjnych, chronionych prawem w całej UE. Nazwa może być stosowana tylko i wyłącznie w odniesieniu do wyrobów wyprodukowanych zgodnie z właściwą specyfikacją zawartą we wniosku o rejestrację tej chronionej nazwy pochodzenia. Oscypki można sprzedawać w okresie wypasu owiec, czyli od maja do października.
Tradycyjny ser owczy musi mieć wrzecionowaty kształt, długość od 17 do 23 cm; średnica w najszerszym miejscu powinna wynosić 6-10 cm, a waga 0,6-0,8 kg. Barwa skórki oscypka musi być słomkowo-lśniąca lub jasnobrązowa z delikatnym połyskiem.
Oscypek to drugi - po bryndzy - polski produkt regionalny wpisany na unijną listę produktów tradycyjnych. Tradycja wyrobu owczych serów w Karpatach sięga czasów średniowiecza, a sposób ich wyrabiania nie zmienił się od wieków.
- Rolnictwo bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś