Sensacyjne znalezisko wśród pól

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Szymon Zdziebłowski PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
25-11-2019,8:50 Aktualizacja: 25-11-2019,15:03
A A A

Kręgi w zbożu dostrzeżone pod Łysomicami (woj. kujawsko-pomorskie) to kontury olbrzymich konstrukcji sprzed prawie 7 tys. lat, które chronił system rowów. Takie budowle nie były do tej pory znajdowane na wschód od Wisły, dlatego badacze określają znalezisko mianem sensacyjnego.

Odkrycia dokonali Mateusz Sosnowski z Instytutu Archeologii UMK i Jerzy Czerniec z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN podczas analizy danych z Google Maps i Google Earth.

cedynia, pomorze zachodnie, kręgi w zbożu, tajemnicze obiekty na polach, uniwersytet szczeciński

Tajemnicze kręgi w zbożu. Archeolodzy mają swoje podejrzenia

W okolicach Cedyni na Pomorzu Zachodnim odkryto tajemnicze kręgi w zbożu. Szczecińscy archeolodzy są pewni, że jest to dzieło naszych przodków, a nie obcych cywilizacji. Okrągłe obiekty na polu są widoczne tylko z lotu ptaka. Jedynie z tej...

Obaj tropią w ten sposób ślady dawnej działalności człowieka w rejonie Ziemi Chełmińskiej. Wśród pól uprawnych w rejonie Łysomic dostrzegli dwie okrągłe w zarysie konstrukcje o zbliżonej średnicy, około 85 m. Położone są ok. 5 km od siebie. Składają się z systemu trzech owalnych rowów o wspólnym środku.

Jedna z budowli (określanej rondelem - co nawiązuje do kolistego kształtu) ma widoczne przerwy w systemie rowów. Mogły być to wejścia do obiektu - uważają naukowcy.

- Interesujące jest również to, że prawdopodobne wejścia znajdują się dokładnie naprzeciwko siebie, na osi północny zachód-południowy wschód. Przypuszczamy, że mogły również mieć związek z dokonywaniem obserwacji astronomicznych - podkreśla Sosnowski.

Zdaniem archeologa wejścia skierowane są najprawdopodobniej w kierunku wschodzącego słońca w okresie przesilenia zimowego. - Aby potwierdzić tą koncepcję, potrzebne będą dalsze analizy - zaznacza.

jęczmień, uprawa jęczmienia, finlandia, wyspy alandzkie, uniwersytet w Helsinkach

Odkryto ziarna jęczmienia sprzed pięciu tysięcy lat

Ziarna jęczmienia datowane na pięć tysięcy lat odkryto w Finlandii. Oznacza to, że tamtejsi łowcy-zbieracze zajęli się uprawą zboża dużo wcześniej niż sądzono. O odkryciu na Wyspach Alandzkich, u wybrzeży południowych tego kraju, naukowcy z...

W Europie zlokalizowano dotąd ponad 130 rondeli, z których jedna trzecia znajduje się w Austrii. Pozostałe są na terenie dzisiejszych Węgier, Słowacji, Czech oraz Niemiec.

W 2014 r. znane były tylko trzy tego typu konstrukcje na terenie Polski. Obecnie już ok. 10.

- Nasze odkrycie można śmiało określić sensacyjnym z tego względu, że rondele zlokalizowane są na wschód od linii Wisły. To najdalej wysunięte na północny-wschód konstrukcje takie w Europie. Nie spodziewaliśmy się takiego odkrycia w tym rejonie - wskazuje archeolog.

Rondele wznosiły społeczności, które jako pierwsze w Europie uprawiały zboża i prowadziły hodowle.

Obecna Ziemia Chełmińska była 7 tys. lat temu, czyli w momencie, gdy najprawdopodobniej powstały rondele, jednym z najdalej wysuniętych rejonów na północny-wschód, gdzie dotarła znajomość rolnictwa.

pszenica, genom pszenicy, udomowienie pszenicy, Raz Avni, Uniwersytet w Tel Awiwie

Naukowcy odkrywają coraz więcej tajników udomowienia pszenicy

Dziką pszenicę udomowiono ok. 10 tys. lat temu. Najnowsze badania genetyczne pozwolą zrozumieć, jakie zmiany zaszły w pszenicy od tego czasu - informują naukowcy na lamach tygodnika "Science". Ludzie neolitu, zamieszkujący ok. 10 tys. lat...

Do niedawna archeolodzy sądzili, że obszar Ziemi Chełmińskiej nie był zbyt gęsto zasiedlony przez pierwszych rolników. Najnowsze ustalenia zmuszą ich do weryfikacji dotychczasowych koncepcji.

- Tak wielkie konstrukcje musiała zaplanować i wznieść duża grupa ludzi - podkreśla naukowiec.

Nie tylko kształt założeń przekonał archeologów, że są to rondele. Badacze udali się w teren. Na powierzchni pól, gdzie znajdują się zarysy domniemanych budowli znaleźli fragmenty naczyń ceramicznych.

Pochodzą z okresu wczesnego neolitu, czyli z czasów, kiedy wznoszono rondele.

- To wielkie szczęście, że pozostałości po obu pradziejowych konstrukcjach zachowały się do dziś - uważa Sosnowski. Są bowiem położone w silnie zurbanizowanej przestrzeni gminy Łysomice. A jeden z nich zaledwie kilkaset metrów od granicy Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Ostaszewie.
 

Poleć
Udostępnij