Scalanie gruntów ma przyspieszyć
Usprawnienie prowadzenia postępowań scaleniowych (przede wszystkim ich przyśpieszenie) - ma na celu projekt nowelizacji ustawy o scalaniu i wymianie gruntów oraz ustawy o utracie mocy prawnej niektórych ksiąg wieczystych.
Projekt został zaakceptowany na wspólnym posiedzeniu sejmowych komisji rolnictwa i rozwoju wsi oraz komisji samorządu terytorialnego i polityki regionalnej.
Budżet rolny 2022 zaakceptowany. Na co pójdzie więcej pieniędzy?
- Niech uzasadnieniem (dla projektu - red.) będą anonsowane państwu przeze mnie najważniejsze rozwiązania, które są wprowadzone w projekcie ustawy. Należy do nich możliwość wykorzystania środków komunikacji elektronicznej przy realizacji wszelkich zadań związanych z przeprowadzaniem postępowań scaleniowych. Będzie to możliwe w okresie obowiązywania stanu epidemii czy zagrożenia epidemicznego - mówił na posiedzeniu Szymon Giżyński, wiceminister rolnictwa.
Jak dodawał, w ustawie rezygnuje się z odczytywania postanowienia o wszczęciu postępowania scaleniowego jako jednego z anachronizmów, które mocno ciążyły na realizatorach. A także rezygnuje się z decyzji o zatwierdzeniu projektu scalenia gruntów na zebraniach uczestników scalenia.
- Niewątpliwie uprości to i usprawni przeprowadzenie postępowania administracyjnego. Wprowadzony został obowiązek zamieszczania postanowienia o wszczęciu postępowania scaleniowego oraz decyzji o zatwierdzeniu projektu scalenia gruntów na stronach Biuletynu Informacji Publicznej urzędu obsługującego organ, który wydał postanowienie lub decyzję. To również idzie w tym samym kierunku, czyli uproszczenia całego postępowania. Jest to też oczywistość - w tej chwili obowiązkowe, właśnie ustawowe posługiwanie się Biuletynem Informacji Publicznej obiektywizuje całą sytuację, usprawnia, a ponadto jest wymogiem pragmatyki naszych czasów - wyliczał wiceszef resortu rolnictwa.
Setki milionów euro zarezerwowane na scalania gruntów
Dalej zaznaczał, że w projekcie zostały wprowadzone terminy dla wojewodów i sądów administracyjnych do rozpatrywania odwołań i skarg, co pozwoli na wykonywanie ostatecznych decyzji o zatwierdzeniu projektu scalenia gruntów w racjonalnych ramach czasowych. Dla sądów są to dwa miesiące, dla wojewodów trzy.
Wprowadzone zostanie ponadto rozwiązanie, zgodnie z którym w razie nierozpatrzenia skargi w terminie dwóch miesięcy przez sąd, to sądy administracyjne, uwzględniając skargę, nie będą mogły uchylić zaskarżonej decyzji, a jedynie zatwierdzić jej wydanie z naruszeniem prawa. To ważne dla osób, którym przysługują odszkodowania.
- Przedstawiciel gminy oraz sołtys wsi zostanie włączony do komisji pełniącej funkcje doradcze przy opracowywaniu projektu scalenia gruntów w związku z tym, że realizacja polityki przestrzennej odbywa się właśnie na poziomie gminy, na poziomie konkretnej miejscowości. A więc na takim obszarze, który kompetencją, wiedzą - i trzeba założyć, że również życzliwością sąsiedzką - obejmują zarówno urzędnicy gminy, jak i przede wszystkim sołtysi - wyjaśniał Giżyński.
W odpowiedzi na pytania z sali Lidia Kostańska, dyrektor Departamentu Nieruchomości MRiRW poinformowała, że w 2020 r. wydano około 15 decyzji zatwierdzających scalanie i wymianę gruntów, które obejmowały łącznie 19 tys. ha gruntów.
Sprawozdanie sejmowych komisji ma trafić pod obrady Sejmu na posiedzeniu 1 grudnia.
- Rolnictwo bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś