Samochód zatankujesz wodorem. Powstaje sieć stacji
Na głównych ciągach komunikacyjnych w Polsce powstanie sieć stacji tankowania wodoru - ogłosił Instytut Transportu Samochodowego (ITS). Eksperci podkreślają, że to paliwo jest przyjazne dla środowiska i bezpieczne.
Instytut opracował plany wdrożenia infrastruktury wodorowej w Polsce w ramach projektu HIT-2-Corridors. Działania te stanowią drugą część projektu HIT (Wodór dla Infrastruktury Transportu).
- Pierwsze dwie stacje powstaną w Poznaniu i Warszawie, kolejne to będzie Trójmiasto, Białystok, południe Polski, czyli Katowice, Kraków, Wrocław i Łódź oczywiście - wylicza dr hab. inż. Marcin Ślęzak, dyrektor Instytutu Transportu Samochodowego.
Pół tysiąca aut na Warsaw Moto Show 2015
Eksperci podkreślą, że wodór to paliwo przyjazne dla środowiska i bezpieczne. - Wodór jest paliwem znacznie bezpieczniejszym od gazu LPG, a nawet od benzyny. Wszystko dzięki temu, że jest to pierwiastek ponad 14 razy lżejszy od powietrza. W momencie, kiedy dochodzi do rozszczelnienia instalacji, wodór natychmiast ucieka do góry. Żeby wodór eksplodował, to musi powstać mieszkanka wodoru z powietrzem, ale zanim taka mieszkanka powstanie, ten wodór po prostu ulatuje i dzięki temu jest znacznie bezpieczniejszy - powiedział Michał Setlak, publicysta techniczny.
Zaprezentowano także pierwsze masowo produkowane i dostępne w niektórych państwach europejskich samochody wodorowe - Toyotę Mirai oraz Hyundaia ix35 Fuel Cell.
Projekt HIT-2-Corridors jest finansowany w ramach europejskiej sieci TEN-T - Priorytet "Dekarbonizacja/zastępowanie ropy naftowej lub ograniczanie kosztów środowiskowych".